Sejmik Województwa Świętokrzyskiego skierował apel do Komisji Europejskiej w sprawie ukraińskiego zboża napływającego do Polski. We wniosku, radni domagają się podjęcia szczegółowych działań mających na celu stabilizację cen i ochronę polskich rolników przed negatywnymi konsekwencjami sprowadzania do naszego kraju zboża zza wschodniej granicy.
Jak mówił w trakcie poniedziałkowych obrad radny Artur Konarski, przewodniczący komisji rolnictwa i ochrony środowiska, wbrew zapowiedziom, Polska nie stała się krajem tranzytowym dla ukraińskiego zboża do Afryki i innych części świata, a ziarno w dużej mierze pozostało w naszym kraju.
– Obecnie ziarno z Ukrainy zapełniło magazyny skupów i firm paszowych, ponadto nielegalne działania podmiotów wykorzystujących otwarte granice dla ukraińskiego surowca, doprowadziły do niekontrolowanego napływu zboża niewiadomej jakości. Na skutek importu dużej ilości ukraińskiego zboża doszło do nasycenia polskiego rynku znacznie tańszym surowcem. Co zmusza polskich producentów do sprzedaży swoich płodów po znacznie niższej wartości. W ciągu ostatnich miesięcy doszło do drastycznego spadku cen, ocierającego się o granicę opłacalności – dodaje.
Artur Konarski podkreśla, że wykorzystanie zboża niespełniającego minimalnych wymagań unijnych, do celów spożywczych zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu.
– Chociaż polskie społeczeństwo w pełni popiera walkę o niepodległość Ukrainy, należy zauważyć, że skutki zniesienia barier w obrębie handlowym UE z Ukrainą, w nieproporcjonalny sposób ponoszą polscy rolnicy- ocenia.
Artur Konarski, podkreśla, że niepokojące z punktu widzenia polskich rolników są zapowiedzi przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, dotyczące przedłużenia bezcłowego importu ukraińskich zbóż do Wspólnoty.
– Brak adekwatnej reakcji Komisji na obecną sytuację, spowoduje bankructwo wielu gospodarstw zajmujących się produkcją roślinną. W imieniu świętokrzyskich rolników zwracamy się z propozycją o podjęcia stanowczych działań dotyczących importu zboża z Ukrainy – dodaje.
Za przyjęciem apelu do Komisji Europejskiej opowiedziało się 24 radnych, wszystkie osoby biorące udział w głosowaniu.
Ponadto w trakcie poniedziałkowych obrad (27 lutego) radni jednogłośnie opowiedzieli się za udzieleniem pomocy finansowej dla pogorzelców z gminy Wodzisław w powiecie jędrzejowskim. Rodzinie, która na skutek pożaru straciła dach nad głową radni przekazali 25 tys. zł. Ponadto zgodzili się na przesunięciu 34 mln zł na realizację inwestycji drogowych, w tym między innymi rozbudowę drogi wojewódzkiej 754 w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz drogi 751 z Suchedniowa do Wzdołu Rządowego.