Skąd się biorą pieniądze i jak o nie dbać? – tego uczyły się w poniedziałek (27 lutego) dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach. Zajęcia prowadzili uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ulicy Langiewicza w Kielcach.
Weronika Pastuszka, jedna z organizatorek akcji powiedziała, że podczas lekcji dzieci mogą poznać sporo ciekawostek o pieniądzach.
– Jakie są ich rodzaje, rodzaje banknotów, rodzaje monet. Dowiadują się o karcie kredytowej oraz o bezpieczeństwie, na przykład, aby nigdy nie podawały obcej osobie numeru PIN. Mówimy też o zabezpieczeniach pieniędzy, jak można rozpoznać fałszywe banknoty. Rozmawiamy też o oszczędzaniu – wymieniała Weronika Pastuszka.
Z lekcji o pieniądzach zadowoleni byli jej uczestnicy. Trzecioklasiści z „Dwudziestki Piątki” zapewniali, że była ciekawa i dużo się dowiedzieli o finansach.
– Pieniądze nie rosną na drzewach, powstają w drukarni, a monety są robione jeszcze w innym miejscu – tłumaczył jeden z uczniów.
– Dzieci poznały też skuteczny sposób na oszczędzanie. Trzeba sobie wybrać jeden cel i zbierać na niego pieniądze. Nie powinniśmy ich wydawać na rzeczy niepotrzebne – twierdzą trzecioklasiści.
Profesor Piotr Misztal, kierownik Katedry Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego chwali projekt realizowany przez młodzież.
– Każda inicjatywa, która ma na celu edukację ekonomiczną i finansową jest pożądana. Całkiem możliwe, że zajęcia prowadzone przez młodych ludzi mogą być bardziej skuteczne niż gdyby prowadził je ktoś dorosły. Język, którym posługują się uczniowie szkół średnich jest bliższy i bardziej zrozumiały dla dzieci ze szkoły podstawowej – uważa profesor Piotr Misztal.
Projekt wymyślony i realizowany przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych nazywa się „Czy pieniądze rosną na drzewach” i odbywa się w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Lekcje na temat ekonomii prowadzone są zarówno w szkołach kieleckich, jak i w Morawicy.