W środę (1 marca) przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Kielcach uroczystości rozpocznie msza święta w Bazylice Katedralnej o godzinie 9.00. Następnie złożone zostaną kwiaty przed ścianą straceń przy byłym więzieniu UB przy ulicy Zamkowej.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podkreśla, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to ważne wydarzenie z punktu widzenia tożsamości narodowej każdego Polaka.
– Po mszy świętej i złożeniu kwiatów przed murem więzienia, uroczystości przeniosą się na przed pomnik Armii Krajowej, na skwer im. Stefana Żeromskiego. Tam od godziny 10.30 odbędą się m.in. okolicznościowe wystąpienia, modlitwa, Apel Pamięci i salwa honorowa. W samo południe przedstawiciele władz regionu złożą także kwiaty przy pomniku na cmentarzu kieleckim na Piaskach – zapowiada Zbigniew Koniusz.
Wojewoda podkreśla, że 1 marca po raz pierwszy w Kielcach odbędzie się akcja „Zapalmy znicz pamięci”. Wydarzenie odbędzie się o godzinie 18.00 przy pomniku Armii Krajowej na skwerze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Współorganizatorem uroczystości jest Instytut Pamięci Narodowej. Zdaniem Doroty Koczwańskiej-Kality, naczelnik kieleckiej delegatury IPN, na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat udało się przybliżyć społeczeństwu historię wyklętych.
– Dziś takie nazwiska jak Łukasz Ciepliński, August Fieldorf „Nil” czy Witold Pilecki funkcjonują w naszej świadomości. Jako kielecka delegatura IPN przygotowaliśmy szereg wystaw dotyczących żołnierzy niezłomnych. W Przystanku Historia przy ulicy Warszawskiej będzie można obejrzeć wystawę poświęconą „Nilowi”, natomiast na skwerze im. Stefana Żeromskiego będzie można zapoznać się z historią Łukasza Cieplińskiego, który wraz ze swoimi towarzyszami został zamordowany 1 marca 1951 roku. Właśnie dla upamiętnienia tego bestialskiego mordu Dzień Pamięci Wyklętych obchodzony jest 1 marca – informuje.
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się także szereg wydarzeń towarzyszących. Między innymi 1 marca o godzinie 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia zaplanowano wykład otwarty Marka Jończyka pt. „Żołnierze Wyklęci – niezłomni w walce o suwerenną Polskę”.
Natomiast 5 marca z kieleckiego Rynku o godzinie 11 wystartuje Bieg Tropem Wilczym. Jego uczestnicy już po raz 11 zmierzą się na dystansie 10 kilometrów.