Od środy (1 marca) w województwie świętokrzyskim przybędzie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, które realizować będą tzw. opiekę koordynowaną.
Program zakłada leczenie najczęstszych chorób przewlekłych u swojego lekarza rodzinnego, bez konieczności wizyty u specjalisty. Opieka koordynowana obejmuje także konsultacje z dietetykiem oraz edukację w kierunku radzenia sobie z chorobą przewlekłą, przypomina Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
– Z opieki koordynowanej może skorzystać pacjent, który już wcześniej miał przez specjalistę zdiagnozowaną chorobę przewlekłą. Dalsze jego leczenie i monitorowanie stanu zdrowia przejmuje lekarz rodziny, który może zlecić specjalistyczne badania np. holterem czy EKG wysiłkowe. Wcześniej takie skierowanie mógł wypisać tylko specjalista. Następnie lekarz rodzinny ocenia wyniki badań. Jeśli ma wątpliwości konsultuje je ze specjalistą.
Opieka koordynowana dotyczy najbardziej popularnych schorzeń, tj. kardiologicznych, diabetologicznych, płucnych oraz endokrynologicznych.
– Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej otrzymają od Narodowego Funduszu Zdrowia dodatkowe pieniądze, które przeznaczą właśnie na zlecanie badań. Są to np. badanie EKG wysiłkowe, holter, USG, echo serca oraz pakiet badań cukrzycowych. Do tej pory te badania mógł zlecać tylko i wyłącznie specjalista, dodała Beata Szczepanek.
Program opieki koordynowanej zakłada również, że pacjent ma swojego koordynatora. To osoba, która zadba m.in. o lepszą komunikację na linii lekarz – pacjent, szczegółowo poinformuje pacjenta o kolejnych etapach leczenia oraz będzie współpracował z osobami, które udzielają świadczeń medycznych w ramach opieki koordynowanej.
Program opieki koordynowanej w wybranych przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej realizowany jest od czwartego kwartału 2022 roku. Przychodnie, które chciałyby do niego dołączyć powinny skontaktować się z Narodowym Funduszem Zdrowia.
W województwie świętokrzyskim obecnie w programie działa 15 placówek medycznych, a kolejne siedem dołączy od środy (1 marca).
Opieka koordynowana w świętokrzyskich placówkach:
- NZOZ „Centrermed”, Kielce
- „Rodzinna” Strączyńskich
- Przychodnia Rodzinna Alfa w Skarżysku
- Przychodnia „Medyk” w Ostrowcu Świętokrzyskim
- NZOZ „Nasza Przychodnia” w Samsonowie
- Miejsko Gminny ZOZ w Małogoszczu
- SP ZOZ w Chmielniku
- Barbara Cyran-Kopa NZOZ w Tarłowie
- Spólnicy Spółki Cywilnej „Medica” Izabella Kądzielawa- Skrzeszewska, Krzysztof Skrzeszewski NZOZ Medica w Stopnicy
- Wspólnicy Spółki Cywilnej „Auxilium” Aleksandra Harla, Urszula Harla w Bogorii
- Centrum Medyczne „Zdrowie Plus” w Kielcach, ul. Karczówkowska 45
- Grażyna Woźniak Przychodnia Rodzinna „Raszówka” w Mniowie
- Przychodnia Lekarska „Eskulap” S.C. Elżbieta Psonak i Jan Psonak w Sędziszowie
- Wielmed Spółka z o.o. w Łagowie
- PZOZOZ Mirzec w Mircu