Pierwszy dzień marca będzie to dzień szczególny bowiem to rozpoczęcie wiosny meteorologicznej, a ponadto zapowiada się jako jeden z pierwszych z takim usłonecznieniem w 2023 roku! Co więcej synoptycy informują, że opady w całej Polsce możliwe są dopiero w sobotę (4 marca) i w nocy z soboty na niedzielę (4/5 marca).
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą dominował będzie rozległy wyż z centrum w rejonie Wysp Owczych, jedynie północny wschód kontynentu oraz basen Morza Śródziemnego znajdą się w zasięgu niżów znad północno-zachodniej Rosji oraz Sardynii z frontami atmosferycznymi. Polska będzie pod wpływem klina wyżu, tylko na północnym wschodzie swój wpływ zaznaczy niż znad Rosji. Pozostaniemy w arktycznej masie powietrza.
Pierwszy dzień marca będzie to dzień szczególny – rozpoczęcie wiosny🌱 meteorologicznej, a ponadto zapowiada się jako jeden z pierwszych z takim usłonecznieniem🌞 w 2023 roku! Najnowszy tekst dr Joanny Wieczorek #IMGWCMM #AkademiaCMM
Zapraszamy👉 https://t.co/quTgTUnCbu pic.twitter.com/Mdy05LC0GM
— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) February 28, 2023
W środę (1 marca) zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, rozpogodzenia tylko na południu. Na północy lokalnie możliwy słaby deszcz i mżawka, rano na Mazowszu lokalnie opady marznące i powodujące gołoledź. W północnej połowie kraju początkowo lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura maksymalna od 2 – 3 st.C. na wschodzie, ok. 4 do 5 st.C. w centrum i 6 do 7 st.C. na zachodzie. Chłodniej tylko na obszarach podgórskich, od minus 1 do plus 1 st.C. Wiatr przeważnie słaby, z kierunków północnych, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie z kierunków wschodnich a w Wielkopolsce zmienny.
Pierwszy dzień astronomicznej wiosny w 2023 roku wypada 20 marca. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do kalendarzowej wiosny data ta jest ruchoma. Choć nie można wyznaczyć konkretnego dnia rozpoczęcia astronomicznej wiosny, to zazwyczaj wypada ona 20 lub 21 marca. Od czego zależy dokładna data? Wiosna astronomiczna zaczyna się w momencie, kiedy długość dnia jest równa długości nocy. W tym roku astronomiczna wiosna nie pokrywa się z kalendarzową, ponieważ wypada dzień wcześniej.
Wyróżniamy również termin meteorologiczna wiosna, która zaczyna się dokładnie 20 dni przed kalendarzową wiosną. Dokładnie meteorologiczna wiosna rozpoczyna się 1 marca i kończy się 31 marca.