Gmina Stąporków zakończyła opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu gminnych działek w Czarnieckiej Górze, która wkrótce może uzyskać status strefy uzdrowiskowej.
Burmistrz Dorota Łukomska informuje, że gmina zaplanowała m.in lokalizację budynku do zabiegów medycznych, a także przyszłego parku zdrojowego.
– Na tym terenie powstanie budynek, w którym kuracjusze będą mogli korzystać z zabiegów leczniczych. Pomieszczenia wynajmiemy specjalistom, fizjoterapeutom, aby świadczyli swoje usługi w odpowiednich warunkach. Ponadto w budynku znajdą się sauny.
To co decyduje o leczniczych walorach Czarnieckiej Góry, to sosnowe powietrze okolicznych lasów, a także lecznicza borowina, co potwierdziły przeprowadzone w ostatnich latach badania. Dlatego gmina wokół budynku zagospodaruje teren pod park zdrojowy z siecią ścieżek i miejsc do wypoczynku. Atutem Czarnieckiej Góry mają być zabiegi z wykorzystaniem borowiny.
Ponadto w planach jest budowa tężni, zewnętrznej siłowni i placu zabaw.
Burmistrz dodaje, że po przygotowaniu wstępnej koncepcji, w tym tygodniu gmina przystąpiła do opracowywania dokumentacji, a następnie po otrzymaniu pozwolenia na budowę i zdobyciu funduszy zewnętrznych będzie można rozpocząć inwestycje.
– W tym roku będzie ogłoszony nabór wniosków na taki cel, więc liczymy na wsparcie finansowe. Mam nadzieję, że najpóźniej w przyszłym roku ruszymy z budową takiego budynku i zagospodarowaniem działki – mówi.
Burmistrz szacuje, że budowa ośrodka do celów rekreacyjno-uzdrowiskowych to koszt około 6 mln zł.
Na razie, gmina Stąporków po złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów czeka na decyzję Ministerstwa Zdrowia w sprawie przyznania Czarnej, Czarnieckiej Górze i miejscowości Janów statusu strefy uzdrowiskowej.
Po takiej formalnej zgodzie gmina będzie zabiegać, aby istniejący w Czarnieckiej Górze szpital przekształcić w uzdrowiskowy.
W Czarnieckiej Górze działa prężnie Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji, więc przekształcenie w szpital uzdrowiskowy wydaje się formalnością. Jednak jak informuje dyrektor szpitala Mariusz Gil rozszerzenie działalności lecznicy o działalność uzdrowiskową wiąże się z ogromną inwestycją rzędu 100 mln zł. Oprócz stworzenia warunków do działalności sanatoryjnej, niezbędny jest hotel o wysokim standardzie do przyjmowania kuracjuszy.
Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji podlega pod Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, dlatego kwestia przekształcenia lecznicy i inwestycji na modernizację uzależnione jest od inicjatywy tej instytucji.