Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach rozpoczął realizację programu lekowego skierowanego do pacjentów cierpiących na wielotorbielowatość nerek.
Jak informuje Krzysztof Bidas, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu na Czarnowie, program polega na tym, że pacjent przyjmuje lek, który powoduje zwolnienie postępu tworzenia się torbieli na nerkach.
– W związku z tym opóźnia postęp przewlekłej choroby nerek i w efekcie schyłkowej niewydolności nerek, czyli dializoterapii. Program polega na podawaniu choremu specjalnego leku. Jednym z objawów jego podawania jest zwiększona diureza, czyli zwiększona częstotliwość oddawania moczu. Ilość oddawanego moczu dochodzi do kilku litrów na dobę, dlatego pacjent musi uzupełniać niedobory i przyjąć od 6 do 7 litrów płynów – wyjaśnia lekarz.
Krzysztof Bidas dodaje, że na wielotorbielowatość nerek cierpi kilka procent polskiej populacji. To choroba przekazywana genetycznie.
– To choroba rodzinna, przekazywana przez rodziców na dzieci. Rodzice często byli dializowani. Niestety, często przedwcześnie też umarli, ponieważ wielotorbielowatość nerek wiąże się też z powikłaniami typu kamica nerkowa, zakażenia układu moczowego, czy nadciśnienie tętnicze. Ponadto u około 2 proc. tych pacjentów stwierdzane są tętniaki tętnic podstawy mózgu. W związku z tym może to grozić nagłą śmiercią z powodu krwotoku do mózgu – mówi dr Krzysztof Bidas.
Osoby, które cierpią na wielotorbielowatość nerek, a chcące wziąć udział w programie powinny skontaktować się z Kliniką Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Program jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.