Pojawiła się mierząca nawet siedem metrów ściana z otwartymi książkami oraz interaktywne ekrany. W piątek (3 marca), w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach została otwarta nowa, stała wystawa multimedialna, zatytułowana „Żeromski/ Wachowicz”. Tym samym zakończył się trwający kilka miesięcy remont obiektu.
Zmiany widać już na froncie budynku. Na najwyższych ścianach zostały umieszczone dwa banery. Na jednym z nich znajduje się zdjęcie z podobizną Stefana Żeromskiego z czasów, kiedy mieszkał w Ciekotach, zaś na drugim pokazana została Żeromszczyzna z lotu ptaka.
Wójt gminy Masłów, Tomasz Lato wyjaśnił że to celowy zabieg.
– Już od samego wejścia wiemy, że przyjechaliśmy odwiedzić Stefana Żeromskiego, i wiemy też, że znajdujemy się w gminie Masłów, która szczególnie zachęca, by zwiedzanie rozpocząć właśnie od tego miejsca. Wchodząc do holu głównego zobaczymy nowe wystawy, ale też zdjęcia Stefana Żeromskiego, książki, które napisał, portrety jego rodziców. Ten „Szklany Dom” stał się w tej chwili taką bramą do dworu Stefana Żeromskiego – podkreślił.
Stałe miejsce Barbary Wachowicz
Realizowany projekt był bardzo szeroki. Na budynku umieszczono panele fotowoltaiczne, a wewnątrz sal: widowiskowej i ekspozycyjnych został zamontowany system klimatyzacji. Remontowi został poddany także amfiteatr. Przebudowane zostały już siedziska dla publiczności, a przed sezonem zostanie wymieniona scena.
Największe zmiany zaszły jednak w samym „Szklanym Domu”, gdzie gruntowną metamorfozę przeszła też sala widowiskowa. Znalazły się w niej: nowy ekran, rzutnik, wymieniono siedziska i wykładzinę.
Na wystawie główną postacią jest Stefan Żeromski, ale swoje miejsce, swój gabinet ma osoba związana z pisarzem oraz z ziemią świętokrzyską – Barbara Wachowicz. Wójt Tomasz Lato zwrócił uwagę, że będzie można odkryć mało znaną stronę pisarki, scenarzystki.
– Wchodząc do środka zapoznamy się z fotografiami Basi z różnego okresu jej życia. Będziemy mogli zobaczyć unikatowe pamiątki, niektóre bardzo prywatne: to są rękopisy, scenariusze przygotowywanych przez nią widowisk, jej nagrody. Ta sala jest dla mnie bardzo sentymentalna, ponieważ Barbara Wachowicz była jedną z tych osób, które tworzyły to miejsce – zaznaczył.
Drugiej takiej wystawy w Polsce, poświęconej Barbarze Wachowicz, nie ma. Ale, jak dodał Wojciech Purtak, dyrektor „Szklanego Domu” – to niejedyna rzecz, która wyróżnia tę instytucję.
– Taką rzeczą unikatową w skali całego kraju jest artystyczna instalacja projektantki całości naszej wystawy – Ewy Świder-Grobelnej. To ściana utworzona z otwartych książek, która w najwyższym punkcie ma siedem metrów wysokości – podkreślił.
Udało się przywrócić Żeromskiego Żeromskiemu
Książki zresztą można spotkać wszędzie. Znalazły się też w strefie relaksu, gdzie goście będą mogli usiąść i zanurzyć się w lekturze. Zgromadzone tu tytuły nie nawiązują do bohaterów wystawy, ale też nie są przypadkowe, bo ich autorami są goście „Szklanego Domu”, którzy odwiedzają go podczas spotkań autorskich i Festiwalu Otwarte Książki.
Wojciech Purtak cieszy się ze zmian, które zaszły w „Szklanym Domu”, ponieważ teraz cały kompleks w Ciekotach tworzy spójną narrację.
– Najbardziej cieszę się z tego, że udało się przywrócić Żeromskiego Żeromskiemu. Wiele osób, które przekraczały próg „Szklanego Domu” zastanawiały się, gdzie znajdą Stefana Żeromskiego, i tu go nie znajdowały, tylko dopiero kilka kroków dalej, w dworku – tłumaczył.
Autorką wystawy jest Ewa Świder-Grobelna – właścicielka firmy 7MUZ z Warszawy.
– Zaprojektowaliśmy nowe, zupełnie zmieniające przestrzeń wystawy o znakomitych pisarzach polskich – Stefanie Żeromskim i Basi Wachowicz, zaproponowaliśmy sporo rozwiązań interaktywnych działających na wszystkie zmysły: słuchu, wzroku i dotyku – wymienia.
Połączenie tradycji z nowoczesnością
Wernisaż zgromadził wiele osób, którym bliski jest „Szklany Dom”. Pojawiła się Kazimiera Zapałowa z mężem Andrzejem, która przed laty zadbała o wygląd i wyposażenie dworku Stefana Żeromskiego.
W wydarzeniu udział wzięła także Krystyna Nowakowska, wieloletnia szefowa „Szklanego Domu”. Przyznała, że spełniło się jej marzenie.
– Kiedy tu zaczynałam pracę, to były tu puste ściany i miałam wytyczony pewien plan. Marzyłam wtedy, by wprowadzić multimedia, ale było tyle innych, pilniejszych spraw, że to musiało poczekać. To, co dziś widzę, jest w jakiś sposób zrealizowaniem moich marzeń i bardzo się cieszę, że to się udało – nie kryła radości.
W otwarciu „Szklanego Domu” po remoncie udział wzięli też parlamentarzyści. Krzysztof Lipiec – pełnomocnik kieleckiego okręgu PiS wyraził radość, że swoje miejsce znaleźli tu twórcy mocno związani z regionem.
– Ciekoty są ważnym miejscem na mapie turystyczno-krajoznawczej Polski, nie tylko województwa świętokrzyskiego. Tędy, przez Ciekoty, prowadzi szlak literacki, bo przecież z tym miejscem związany jest Stefan Żeromski, u stóp Radostowej spędził swoje młodzieńcze życie, sąd czerpał inspiracje, które nawet w późniejszym czasie zostały przelane na papier. Z tą ziemią związała się także Barbara Wachowicz – powiedział.
Poseł Mariusz Gosek z Solidarnej Polski zaznaczył, że „Szklany Dom” stał się nowoczesnym miejscem. – Mamy połączenie tego, co tradycyjne, z nowoczesnością. Z jednej strony mamy wspaniałe centrum multimedialne, a z drugiej strony mamy tę tradycję, której symbolem jest dworek – stwierdził.
Sanktuarium wielkiego pisarza
Senator Krzysztof Słoń chwalił gminę Masłów, że wybrała na swojego patrona Stefana Żeromskiego i dziś, poprzez takie nowoczesne prezentacje, przybliża jego twórczość.
– Promocję naszego regionu powinniśmy opierać też o osoby, które są powszechnie znane, nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie. Do takich należy Stefan Żeromski. Wszystkie miejsca w naszym regionie, z którymi było związane jego życie i twórczość powinny być w szczególny sposób uwydatniane. Tutaj w Ciekotach, w „Szklanym Domu” jest sanktuarium tego wielkiego pisarza, który stworzył swój własny, niepowtarzalny styl w literaturze. Wiele ze swoich utworów poświęcił ziemi świętokrzyskiej, realiom życia tutaj – mówił.
Obecna na wernisażu Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego zauważyła, że nowa oferta „Szklanego Domu” na pewno będzie atrakcyjna dla turystów.
– Myślę, że osoby, które tu przyjadą, także po raz kolejny, będą zadowolone, że są nowe informacje, podane w tak atrakcyjnej formie – stwierdziła.
„Szklany Dom” od soboty, 4 marca będzie otwarty dla zwiedzających.
Koszt realizacji projektu pod nazwą: „Przebudowa amfiteatru przy centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach oraz zakup wyposażenia” to 785 tys. zł, z czego dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wynosi prawie 500 tys. zł.