Chociaż za oknami jeszcze chłodno i bliżej do zimy niż wiosny – kwitną już leszczyny. Charakterystyczne długie, zwisające kwiatostany są pożywieniem dla wielu gatunków owadów i zwierząt.
Włodzimierz Farba z Nadleśnictwa Barycz informuje, że leszczyna pospolita to krzew, który lubi żyzne i wilgotne gleby. Leszczyna pospolita kwitnie od lutego do końca kwietnia. W tym czasie w okolicy drzewa pojawia się charakterystyczny żółty pyłek, więc alergicy powinni jej unikać. Jednak osoby które nie są uczulone mogą zbierać kwiaty leszczyny i korzystać z jej leczniczych właściwości.
– Kora i kwiaty męskie czyli tzw. bazie służyły jako lekarstwo na biegunkę. Możemy robić napar z kwiatów leszczyny. Garść bazi zalewamy szklanką wrzątku. Taki napar pomaga także przy przeziębieniu, zapaleniu gardła i oskrzeli.
Leśnik dodaje, że leszczyna stanowi także pokarm dla zwierząt leśnych.
– Z leszczyny korzysta 100 gatunków owadów i innych zwierząt. Zjadają jej owoce, korę, pędy, pączki. Ptakiem, który szczególnie upodobał sobie owoce tej rośliny jest orzechówka, która nawet zawdzięcza jej nazwę. Oczywiście również wiewiórki korzystają z jej owoców, orzechów. Przyczyniają się też do jej rozsiewania, bo czasem robią podziemne zapasy a potem o nich zapominają.
Leśnika zaznacza, że leszczyna pomaga pielęgnować wysokie drzewa takie jak dęby. Osłania od dołu pnie dzięki czemu rosną one prosto do góry.