W niektórych parafiach diecezji kieleckiej można już nabyć baranki wielkanocne, które są symbolem wielkopostnych akcji Caritas.
Jak co roku, instytucja organizuje akcję Wielkanocnego Dzieła Miłosierdzia. Dzięki sprzedaży baranków, które są umieszczane potem w wielkanocnych koszyczkach, możliwe będzie m.in. wsparcie organizacji kolonii dla dzieci z rodzin wielodzietnych i ubogich.
Ksiądz prałat Jan Iłczyk, przypomina, że baranki są symbolem Zmartwychwstania Pańskiego, a przygotowanie do najważniejszych świąt kościoła katolickiego ma wieloraki wymiar.
– Rekolekcje wielkopostne, przygotowanie przez spowiedź, komunię świętą, a także baranki wielkanocne wpisują się w wymiar Wielkiego Postu. Symbolizują bowiem one Chrystusa, którego Święty Jan Chrzciciel nazwał barankiem Bożym. Baranek, który umarł, za nasze grzechy. Symbol baranka wielkanocnego wpisuje się w życie i w sens naszego przygotowania na święta Zmartwychwstania Pańskiego – dodaje.
Zastępca dyrektora kieleckiej Caritas, ks. Krzysztof Banasik informuje, że dochód ze sprzedaży baranków zostanie przeznaczony na zorganizowanie kolonii dla dzieci z rodzin wielodzietnych i ubogich oraz na działalność świetlic środowiskowych. Za te fundusze będą również organizowane zajęcia profilaktyczne.
– Baranek nie ma określonej ceny, natomiast przyjęło się, że powinno to być tyle, ile kosztuje obiad dla jednego dziecka – mówi ksiądz Banasik. W tym roku przygotowano 28 tys. baranków.
To nie jedyna inicjatywa kieleckiej Caritas realizowana w okresie Wielkiego Postu. Instytucja od wielu lat organizuje także zbiórki żywności, którą potem przekazuje osobom ubogim, bezdomnym, czy starszym. Tegoroczna zbiórka odbędzie się 17 i 18 marca.