Około 300 osób wzięło udział w V Biegu Tropem Wilczym zorganizowanym w Ostrowcu Świętokrzyskim. Bieg to nie tylko zmagania sportowe, ale także sposób na upamiętnienie bohaterów podziemia niepodległościowego – podkreślał pomysłodawca wydarzenia senator Jarosław Rusiecki.
– Rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego, uczestnicy mieli też materiały dotyczące żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy byli patronami tegorocznego wydarzenia. Cieszy fakt, że było z nami dużo młodzieży, ale także służby mundurowe, które prezentowały swoje formacje.
W Ostrowcu Świętokrzyskim można było wybrać jedną z trzech tras, bo poza honorową o długości 1963 metrów, wyznaczono także trasę główną na 10 km i dystans pięciokilometrowy na nordic walking. Poseł Andrzej Kryj wybrał właśnie tę formę udziału w wydarzeniu.
– Po latach żołnierzom walczącym o wolną Polskę oddajemy należny hołd i szacunek. Cieszę się, że jest z nami tak wielu uczestników, że prowadzona jest akcja informacyjna dotycząca żołnierzy drugiej konspiracji pochodzących z naszego regionu. To znak naszej wdzięczności.
Poza mieszkańcami Ostrowca Świętokrzyskiego i okolicy w biegu na terenie leśnictwa Zwierzyniec na Gutwinie wystartowali też biegacze z bardziej oddalonych miejsc zaznacza jeden z organizatorów Dariusz Kaszuba z Jednostki Strzeleckiej 2013.
– Mamy uczestników z Warszawy, Krakowa, czy Jastrzębia-Zdroju. To cieszy, bo przecież podobne wydarzenia są organizowane w całym kraju, ale najwidoczniej nasze wydarzenie ma szczególny charakter.
Podczas wydarzenia Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci prezentowało wystawę poświęconą żołnierzom niezłomnym. Michał Ślusarz przypomina, że o wielu z nich pamięć jest dopiero teraz przywracana.
– Podziemna organizacja Błyskawica walczyła z komunistami, trzech członków tej organizacji zostało zamordowanych i pochowanych na kieleckiej „Łączce”. 8 marca ma być wręczona oficjalna nota identyfikacyjna w Pałacu Prezydenckim, żołnierze, którym przywrócono część to Wacław Wątroba i Stanisław Staroń.
Po zakończeniu zmagań sportowych oddano także cześć generałowi Antoniemu Hedzie „Szaremu”, który walczył na terenie Gór Świętokrzyskich.