Studenci otrzymają wiedzę praktyczną, a przedsiębiorcy zdobędą wykształconych pracowników. Między innymi takie perspektywy daje nowa umowa, którą w poniedziałek (6 marca) podpisały Uniwersytet Jana Kochanowskiego oraz Kielecki Park Technologiczny.
Dyrektor KPT, Justyna Lichosik podkreśliła, że instytucja stawia na studentów i widzi ich w dwóch rolach.
– Kielecki Park Technologiczny z jednej strony jest zainteresowany tym, aby młode osoby kreowały swoje przyszłe miejsca pracy, zakładały nowe spółki. Będziemy ich wspierać, żeby to były spółki technologiczne, typu start-up, ale staramy się też tworzyć dogodne warunki dla rozwoju przedsiębiorczości, dla rozwoju innych firm. Chcielibyśmy, żeby młode osoby, które dziś studiują na UJK, tworzyły doskonałe kadry dla rozwoju województwa świętokrzyskiego, właśnie tutaj dostając fajne miejsca pracy, dobrze wynagradzane, ale gdzie również będą się spełniały w roli zawodowej, na etacie – mówiła.
Justyna Lichosik dodała, że skorzystają obie strony.
– Przedsiębiorcy, którzy są ulokowani na terenie Parku i ci, którzy w przyszłości chcą się ulokować, zwracają uwagę na to, że potrzebują kadr. My z kolei spotykamy się ze studentami, którzy nie wiedzieli, że taka instytucja jest, a chcemy, żeby do nas przychodzili, żeby brali udział w Dniach Przedsiębiorczości, żeby rozwijali swoje umiejętności – zauważyła.
Prof. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przyznał, że jest wiele tematów do współpracy.
– Myślę, że mamy bardzo duże obszary do zagospodarowania, żeby studentów uczyć przedsiębiorczości, żeby zaangażować kadrę naukowo-dydaktyczną w rozwój przedsiębiorczości, no i żeby to się przekładało bardzo pozytywnie na współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. 50 kierunków, które znajdują się w ofercie uczelni, może być zaangażowanych we współpracę w różnym stopniu i w rozwój tych technologii i w rozwój przedsiębiorczości – powiedział.
Rektor zwrócił uwagę, że współpraca między obiema instytucjami już się odbywa, ale podpisana umowa pozwoli poszerzyć jej zakres.
Z Kieleckim Parkiem Technologicznym obecnie jest związanych 220-230 firm. Nie wszystkie działają tu fizycznie, część korzysta tylko z wirtualnego inkubatora. Liczba tych, które tu mają swoją siedzibę wynosi ponad 100. Reprezentują one różne formy działalności gospodarczej.