W Michniowie trwają przygotowania do obchodów 80. rocznicy pacyfikacji wsi. Dziś (wtorek, 7 marca) obraduje komitet honorowy organizacji obchodów.
Część wydarzeń jubileuszowych już się odbywa, to m.in. konkurs współorganizowany przez Muzeum Wsi Kieleckiej, IPN i Uniwersytet Jana Kochanowskiego, ale najważniejsze wydarzenia zaplanowano na 12 i 13 lipca, czyli w rocznicę pacyfikacji wsi – mówi dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora.
– W uroczystościach ma wziąć udział prezydent Andrzej Duda, choć jeszcze ta wizyta nie jest potwierdzona. 14 lipca odbędzie się premierowe wykonanie oratorium napisane przez i Henryka Jachimowskiego w aranżacji Pawła Łukowca, wykona je Filharmonia Świętokrzyska. Na wrzesień planujemy konferencję naukową organizowaną wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej połączoną z wydaniem publikacji „Wieś polska podczas II wojny światowej” – wyjaśnia.
Wydarzenie będzie także upamiętnione za granicą podkreśla marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.
– Zależy nam na tym, aby tegoroczne obchody miały charakter jak najbardziej uroczysty, najważniejsze będą wydarzenia w lipcu, ale prawdopodobnie w maju w Domu Polskim w Brukseli prezentowana będzie jedna z naszych wystaw czasowych „Architektura pamięci” – mówi.
W drugim dniu obchodów odbędzie się także leśna droga krzyżowa, którą corocznie organizują Lasy Państwowe, o szczegółach mówi rzecznik Edyta Nowicka.
– Pacyfikacja Michniowa rozpoczęła się od domu gajowego Wikły, zginęła wówczas cała jego rodzina. Leśnicy od kilku lat organizują leśną drogę krzyżową. W tym roku będzie miała szczególnie uroczysty charakter. Po niej na polanie odprawiona zostanie msza święta, a po niej odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry z Suchedniowa – zaznacza.
Jak przypomina Ewa Kołomańska z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich rocznica pacyfikacji to zawsze dla mieszkańców Michniowa szczególna data.
– Tu nigdy w te dni nie pracowano w polu, obchodzono je jak Wszystkich Świętych czy Zaduszki. To był czas spotkań w domu, wspominania pomordowanych, szukania zależności rodzinnych. My, jako Fundacja Pomnik Mauzoleum w Michniowie wraz z gminą Suchedniów planujemy wydanie albumu z materiałami pokazującymi tragedię Michniowa. Chcielibyśmy także przeprowadzić projekt pod nazwą „Michniów – historia, która inspiruje”, chcemy zaprosić do niego rzeźbiarzy, grafików, aby zainspirowani historią wsi stworzyli swoje dzieła – wyjaśnia.
W organizację wydarzeni włącza się także Polskie Radio Kielce.
Podczas pacyfikacji wsi, którą dokonali Niemcy w odwecie za pomoc partyzantom, zginęło 211 osób, byli mężczyźni, kobiety i dzieci, najmłodsze miało 9 dni. 13 lipca 1943 roku, po drugim dniu pacyfikacji Michniów przestał istnieć, bo spalono wszystkie zabudowania. Wieś jednak się odbudowała, a na miejscu pogromu powstało Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, które upamiętnia wszystkie ponad 800 wsi zniszczonych przez hitlerowców podczas II wojny światowej.