Hologramy opowiadające historię Radoszy – to jeden z elementów powstającej Alei Królów, czyli ścieżki edukacyjnej z królewskimi monumentami. Gmina podpisała umowę z wykonawcą budowli.
Michał Pękala, burmistrz Radoszyc informuje, że system laserów wewnątrz półkolistej budowli wyświetli historyczne wydarzenia związane z wizytami królów w dawnym grodzie. Hologramy będą ożywianymi grafikami komputerowymi, więc będzie można w trakcie działalności centrum zmieniać ekspozycję, dodając nowe elementy. Zaplanowano m.in. historie nawiązujące do ustanowienia konstytucji 3 Maja czy II wojny światowej. Lasery umożliwią tworzenie obrazów 3D o wysokości 120 centymetrów.
– Powstanie kopuła, w której z hologramu młodzież będzie mogła poznawać bogatą historię Radoszyc. Ponadto zagospodarujemy przestrzeń wokół tego budynku w kształcie kopuły. Będzie oświetlenie i monitoring. Dodatkowa aleja prowadząca do kopuły będzie uzupełniana kolejnymi posągami królów – wyjaśnia.
Wysoki koszt monumentów uniemożliwił wykonanie całej ścieżki od razu.
„Aleja Królów” powstanie na wzgórzu przy kościele w Radoszycach. Oprócz kopuły na działce wyznaczone zostaną ścieżki z miejscami na pomniki królów polskich, którzy odwiedzali Radoszyce m.in. Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt August, Zygmunt Stary i Zygmunt III Waza.
Burmistrz dodaje, że inwestycja realizowana będzie równolegle z domem kultury dzięki wsparciu z Funduszu Inwestycji Strategicznych w wysokości 5 milionów złotych. Wykonawca został wyłoniony, a prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.
– Wykonawca wystąpił o pozwolenie na budowę i najprawdopodobniej w wakacje rozpocznie się fizycznie budowa – mówi.
Poza wizerunkami królów ważnym elementem historii Radoszyc jest zamek. Forteca wybudowana w XIV wieku nie przetrwała do naszych czasów.
Kopuła to budynek w kształcie półkuli, który przez swój kształt umożliwia wyświetlanie hologramów w bardzo realistyczny sposób.
– Część kopuły jest zacieniana i rozmywane są granice pomieszczenia, więc widz ma wrażenie przebywania w znacznie większej, nieskończonej przestrzeni. Umożliwia to też bardziej efektowne pokazanie architektury np. zamku, ale i wydarzeń historycznych. Hologram wyświetlany będzie na środku pomieszczenia, będzie go można oglądać ze wszystkich stron. Kopuła ma pomieścić od 10 do 12 osób – zaznacza.