Witraże i fundamenty Kolegiaty Świętego Mikołaja w Końskich wymagają pilnej interwencji konserwatorów zabytków. Proboszcz stara się o pieniądze zewnętrzne na remont.
Ks. Jacek Wieczorek, proboszcz parafii Świętego Mikołaja informuje, że w pierwszej kolejności należy wykonać odwodnienie i osuszenie fundamentów świątyni, ale interwencji wymagają też niemal stuletnie witraże.
– Musimy je wyjąć z ram, a potem wyczyścić i uzupełnić brakujące fragmenty lub wymienić zniszczone części. Potem zanim całość zostanie ponownie zamontowana trzeba będzie zainstalować na całej ich długości specjalne szyby zewnętrzne, które będą je chroniły przed warunkami atmosferycznymi.
W 1929 roku w oknie za głównym ołtarzem wstawiono witraż z wizerunkiem Jezusa Chrystusa objawiającego się XVII-wiecznej mistyczce św. Małgorzacie, a po 1945 r. cztery witraże w oknach nawy: stygmaty św. Franciszka, Chrystus w Ogrójcu, Matka Boska Różańcowa i św. Dominik oraz Pan Jezus z kluczami i św. Piotr.
Jak dodaje kanonik, kolejnym etapem będzie odnowienie najstarszej ściany kolegiaty.
– Odświeżymy wschodnią część murów, ścianę prezbiterium, która jest najstarsza. Prace kosztować będą około 1,2 mln zł – informuje ksiądz.
Kolegiata Świętego Mikołaja znajduje się w sercu miasta przy rynku. Pierwsze wzmianki o kościele sięgają XII wieku, wtedy Końskie należały do rodziny Odrowążów, a Iwo Odrowąż, biskup krakowski i królewski kanclerz, był pierwszym fundatorem świątyni.
U schyłku średniowiecza, ok. lat 1492-1520, wzniesiono nową budowlę, której fragmenty przetrwały do dziś.
W 1749 r. ówczesny właściciel dóbr koneckich, kanclerz wielki koronny Jan Małachowski, fundował nowy ołtarz wielki z jego barokowym wystrojem. Magnat ten, który przyczynił siędo nadania praw miejskich, został pochowany w prezbiterium.
W 1777 r. kościół został gruntownie odnowiony. Obecnie istniejący kształt zyskał w wyniku rozbudowy i restauracji przeprowadzonej w latach 1902-1903, według projektu Wacława Popławskiego.
Na przełomie lat 70. i 80. XX w. odnowiono całe wnętrze świątyni. W 1993 r. kościół został podniesiony do rangi kolegiaty.