Czy władze Kielc powinny podjąć działania w celu przygotowania kolejnych mieszkań komunalnych dla kielczan? Zdaniem radnej Anny Myślińskiej z Koalicji Obywatelskiej zdecydowanie tak. W jej opinii ratusz powinien rozwinąć program „mieszkanie za remont”, co pomoże wielu uboższym kielczanom w znalezieniu własnego lokum.
W tej chwili jest to ponad 1 tys. osób oczekujących na przydział. Radna wskazuje, że potrzeby lokalowe w Kielcach są bardzo duże. W tej chwili na przydział mieszkania oczekuje nadal ponad 1 tys. osób.
– Możliwości remontowe gminy są ograniczone. Ponadto musimy przygotowywać lokale dla uchodźców. Nie brakuje też nagłych sytuacji, które powodują, że miasto musi zabezpieczyć lokal natychmiast. Planowanych remontów jest mało. Stąd program „mieszkanie za remont”, dzięki któremu część osób mogłaby samemu przygotować sobie mieszkanie. Z jednej strony pozwoli to zdjąć z ratusza część obowiązków, z drugiej takie lokale będą wykorzystane – mówi.
Krzysztof Miernik, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynku w Kielcach mówi, że w tej chwili jest za wcześnie na określenie, kiedy zostanie ogłoszona kolejna edycja programu. Jednocześnie zapewnia, że liczba mieszkań wygospodarowanych w tym roku na ten cel, będzie podobna do poprzednich edycji.
– W czerwcu lub lipcu finalizowane będą remonty mieszkań, które rozpoczęto pod koniec ubiegłego roku. Zainteresowanie jest spore, więc prawdopodobnie kolejna lista lokali zostanie ogłoszona latem tego roku, po oddaniu tych, które są obecnie remontowane. Trudno określić ile dokładnie ich będzie. Z pewnością chcielibyśmy, by nie było to mniej niż 10. Należy pamiętać, że lokale znajdujące się w naszych zasobach są w ciągłym ruchu – stwierdza.
Obecnie w posiadaniu MZB znajduje się około 3,5 tys. lokali komunalnych.
– Z kolei wolnych lokali, które oczekują na wyremontowanie jest 100. Jeszcze rok temu było to 200 mieszkań – dodaje Krzysztof Miernik.
Zgodnie z regulaminem programu „Mieszkanie za remont” po zakończeniu remontu, w zależności od wysokości kwoty przeznaczonej na remont mieszkania, najemca zostaje zwolniony na określony czas z obowiązku płacenia czynszu. W zależności od kwoty przeznaczonej na ten cel okres zwolnienia z opłaty czynszowej może wynieść od dwóch do pięciu lat. W tym czasie najemca jest zobowiązany do ponoszenia opłat związanych z korzystaniem z mediów.
Do tej pory w ramach programu „mieszkanie za remont” wyremontowano prawie 50 mieszkań.