Stół ślusarski, XIX-wieczna brzytwa do golenia, czy pomoce kuchenne – to nowe eksponaty, o które wzbogaciło Muzeum Chleba w Krasocinie znajdujące się w zabytkowym wiatraku.
Anna Pawelec kustosz muzeum informuje, że w instytucji trwają przygotowania do sezonu turystycznego. Muzeum otrzymało od darczyńców nowe eksponaty.
– Wśród nich znalazł się stary, drewniany stół ślusarski nazywany strugnicą. Takie stoły od zawsze były nieodłączne w pracy stolarza i zajmowały centralne miejsce w jego warsztacie.
Jak dodaje kustosz, na uwagę zasługuje również brzytwa do golenia z XIX wieku ofiarowana przez jednego z mieszkańców Krasocina.
– Jest to składany nóż ze stalowym ostrzem o prostym profilu i podwójnym stabilizatorze. Brzytwy zawsze były bardzo ostre i świetnie radziły sobie z męskim zarostem. Nie każdy mógł jednak ich używać, bo to wymagało praktyki – mówi.
Muzeum wzbogaciło się też o maszynkę do robienia makaronu, maszynkę do mielenia, gliniane kubki i naczynia, czy gilotynę do słomy, poprzedniczkę młockarni.
Muzeum składa się z trzech kondygnacji, a ekspozycje zostały podzielone w zależności od tematyki. Na najwyższym poziomie znajduje się dawna sypialnia ze skrzynią posagową, kołyską i dawnymi łożami. Niżej są eksponaty związane z pracą na dawnej wsi i wyrobem chleba.
Muzeum działa od 2021 roku z inicjatywy wójta Ireneusza Gliścińskiego i mieści się w zabytkowym wiatraku typu holender wybudowanym około 1920 roku. Pieczę nad nim sprawuje aktualnie Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksa Raka w Krasocinie.
Muzeum można odwiedzić od maja do września w każdą sobotę i niedzielę od godz. 13.00 do 17.00, a w innym terminie po wcześniejszej rozmowie telefonicznej z pracownikami biblioteki w Krasocinie.
W sezonie turystycznym panie, które oprowadzają po wiatraku mają tradycyjne stroje świętokrzyskie. Zwiedzanie odbywa się przy dźwiękach Kapeli Raków. Dodajmy, że nagrania zrealizowana w studiu Polskiego Radia Kielce.