Zespół oddziału chirurgii naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach dokonał w środę (8 marca) wyjątkowej operacji. Pierwszy raz w historii szpitala założono na tętnicy podobojczykowej stentgraft, czyli syntetyczną rurkę, która wzmacnia ściany aorty.
To pierwszy tego typu w historii szpitala i regionu zabieg. Wykonuje go tylko kilka ośrodków w Polsce. Jarosław Miszczuk, kierownik kliniki informuje, że pacjent to 75-letni mężczyzna.
– Chory miał liczne obciążenia, które dyskwalifikowały go od operacji tradycyjnej, kardiochirurgicznej z otwarciem klatki piersiowej i z krążeniem pozaustrojowym – wyjaśnił.
Dzięki postępowi technik wewnątrznaczyniowych mieliśmy możliwość rozwiązana problemu przy minimalnym ryzyku i obciążeniu dla pacjenta. To było czterocentymetrowe nacięcie w pachwinie, potem przez tętnicę udową sztuczne wzmocnienie zostało przetransportowane tętnicą do miejsca docelowego.
Jak dodaje Jarosław Miszczuk, operacja nie była długa, bo trwała około dwóch godzin, ale wymagała dużej precyzji.
– Przez tętnicę udową wprowadziliśmy stentgraft z całym systemem i udało nam się przeprowadzić zabieg bez szkody dla chorego. Mężczyzna jest w stanie dobrym. W piątek planujemy wypisać go do domu – dodał Jarosław Miszczuk.
Oddział chirurgii naczyniowej w szpitalu na Czarnowie od dwóch lat ma II stopień referencyjności, co oznacza, że pracujący tam specjaliści mają możliwości wykonywania operacji wszczepiania stengrafu. Operują także tętniaki piersiowo-brzuszne, w tym również pęknięte. Takie zabiegi realizowane są tylko w kilku, specjalistycznych ośrodkach w Polsce.
Rocznie w klinicznym oddziale chirurgii naczyniowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach wykonywanych jest około 1,2 tys. operacji.