Mieczysław Fogg będzie bohaterem koncertu, który w poniedziałek, 13 marca, odbędzie się w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
Mieczysław Fogg to artysta dziś zapomniany. Wyśpiewał takie przeboje, jak „Tango milonga”, „Ta ostatnia niedziela”, „Jesienne róże”, czy Pierwszy siwy włos”. Jak zapewnia Kamil Kołbuc z Fundacji im. Stefana Artwińskiego, tych utworów nie zabraknie podczas koncertu
– Najpiękniejsze polskie piosenki będą zaprezentowane przez Wiktora Kowalskiego wraz z zespołem. Wiktor Kowalski to m.in. uczestnik programu „The Voice of Poland” i zwycięzca „Szansy na sukces” – wyjaśnia.
Wiktor Kowalski wygrał odcinek „Szansy na sukces” śpiewając piosenkę Mieczysława Fogga „Ta ostatnia niedziela”, zaś podczas koncertu finałowego wykonał inną piosenkę tego artysty – „Pieśń o matce”.
Nieprzypadkowo Fundacja im. Stefana Artwińskiego organizuje takie wydarzenie. Kamil Kołbuc tłumaczy, że kluczowa jest postać Mieczysława Fogga.
– Staramy się łączyć pokolenia, pokazywać młodym ludziom postaci historyczne zasłużone dla Polski, a Mieczysław Fogg miał bardzo interesujący życiorys, dlatego chcieliśmy przypomnieć tę sylwetkę – mówi.
Mieczysław Fogg żył w latach 1901-1990. Był nie tylko piosenkarzem. Już w 1920 roku walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i nawet był raniony na froncie. W czasie II wojny światowej działał w Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim. W konspiracji nosił pseudonim „Ptaszek”. W czasie okupacji pomagał swoim żydowskim kolegom i ich rodzinom. W październiku 1989 roku Instytut Jad Waszem w Jerozolimie nadał mu tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.
Do współpracy przy koncercie został zaproszony wnuk artysty, Michał Fogg.
Koncert pod hasłem „Mieczysław Fogg – wspomnienia dawnych dni” odbędzie się w poniedziałek (13 marca) o godz. 17.00 w Targach Kielce – Centrum Kongresowym, Sal Omega. Wstęp za bezpłatnymi wejściówkami, ale niestety już wszystkie zostały rozdane.
Wydarzenie jest organizowane przez Fundację im. Stefana Artwińskiego oraz Fundację Instytut Świętokrzyski. Patronatem honorowym objął je poseł na Sejm RP, wiceminister spraw zagranicznych prof. Piotr Wawrzyk.