86 razy podchodziła do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy mieszkanka województwa świętokrzyskiego. Kobieta otrzymała pozytywny wynik w 2019 roku. Z kolei inna osoba mierzyła się z egzaminem praktycznym 64 razy. Dane pochodzą z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach.
Agnieszka Kuś, dyrektor instytucji informuje, że w obu przypadkach próby pozytywnego ukończenia testu trwały kilka lat.
– Ta rekordowa liczba egzaminów praktycznych była kilka lat temu, natomiast nieco mniej, bo 57 razy do tego testu podchodziła kobieta, która zakończyła próbę pozytywnym wynikiem w zeszłym roku. Pierwszy raz zdawała egzamin w 2019 roku – dodaje.
Dariusz Kałwa, prezes zarządu okręgu Polskiego Związku Motorowego w Kielcach z uśmiechem gratuluje uporu zdającym.
– To są wyjątki. Wiele osób już po kilku nieudanych podejściach nie podejmuje dalszych prób, rozumiejąc, że powinny zrezygnować z jazdy. Niemniej, doradziłbym osobom, którym kilkukrotnie nie udaje się zdać egzaminów, aby skorzystały z lekcji w szkołach jazdy, podniosły poziom umiejętności i dopiero ponownie przystąpiły do tego sprawdzianu – mówi.
Dariusz Kałwa zaznacza jednocześnie, że nie ma progu, po którym warto byłoby zrezygnować z kolejnych prób.
– Najgorszą rzeczą jest to, że wiele osób uważa, że jeżeli posiada prawo jazdy to już potrafi jeździć. Ja uważam, że taka osoba po prostu potrafiła zdać egzamin, natomiast tego czy będzie potrafiła dobrze zachować się w ruchu drogowym, tego do końca nie wiemy – zaznacza specjalista.
Radek Jaskulski, trener doskonalenia techniki jazdy mówi, że po kilku nieudanych próbach warto zastanowić się nie tylko nad dodatkowymi jazdami, ale także nad zmianą instruktora.
– Być może zmiana nauczyciela na 2-3 godziny spowoduje, że inaczej zostanie nam coś wytłumaczone i zrozumiemy daną kwestię – zauważa.
W styczniu i lutym 2023 roku zdawalność egzaminów praktycznych w ośrodku terenowym w Ostrowcu Świętokrzyskim wynosiła 34 proc., a teorii – 53 proc. Z kolei w Kielcach było to: 31 proc. w przypadku praktyki i 52 proc. w przypadku egzaminów teoretycznych.