Pałac w Podzamczu Piekoszowskim został przekazany gminie Piekoszów. Od maja 2022 roku obiekt był zarządzany przez Starostwo Powiatowe w Kielcach, po tym jak wywłaszczono spadkobierców. W piątek (10 marca) władze Piekoszowa zawarły ze starostwem umowę w sprawie użyczenia nieruchomości.
Burmistrz miasta, Zbigniew Piątek podkreśla, że przejęcie pałacu przez władze samorządu jest ważnym wydarzeniem w historii gminy. Burmistrz dodaje, że zawarcie umowy sprawi, że gmina będzie mogła ubiegać się o dofinansowanie, które zostanie przeznaczone na zabezpieczenie budowli.
– Dzięki dobrej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kielcach doszliśmy do porozumienia i rozwiązań, które zakończyły się dziś sukcesem. Podpisaliśmy umowę o użyczeniu nam pałacu. Przejęcie tej nieruchomości wraz z przyległym terenem jest niezwykle ważne dla samorządu. Obiekt ten wpisuje się w sieć atrakcji turystycznych powstających na terenie naszej gminy. Przejęcie obiektu to dopiero początek. Stoi przed nami duże zdanie, które będzie wiązało się ze znacznymi nakładami finansowymi, które musimy ponieść, aby odrestaurować pałac – podkreśla.
Zbigniew Piątek dodaje, że uchroni to obiekt przed postępującą degradacją.
– Naszą gminę odwiedza wielu turystów. Są to np. rowerzyści przejeżdżający trasą Green Velo. W ostatnim czasie pojawiły się też możliwości zdobycia pieniędzy w ramach programu Polski Ład. Z całą pewnością na początku przyszłego tygodnia złożymy wniosek o przyznanie maksymalnego dofinansowania potrzebnego na zabezpieczenie budowli, czyli ponad 3 mln zł. Resztę wygospodarujemy z budżetu gminy, w ramach wkładu własnego – mówi.
Zbigniew Piątek wyjaśnia, że w planach jest przede wszystkim odbudowa elewacji budynku, murów oraz zbudowanie dachu, który zabezpieczy wnętrza.
– Kolejny etap to remontem pomieszczeń wewnętrznych. Najważniejsze teraz jest spełnienie wymogów świętokrzyskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Są to duże wydatki rzędu 5 lub 6 mln zł. Ostateczna suma będzie znana po przygotowaniu projektu renowacji – dodaje burmistrz.
Starosta kielecki, Mirosław Gębski także jest zdania, że zawarta umowa jest kolejnym krokiem do przewrócenia świetności zabytkowej budowli. Przyznaje że pełna odbudowa pałacu może kosztować kilkadziesiąt milionów złotych.
– Cieszymy się, że po tak długim czasie budynek stał się własnością skarbu państwa. Użyczenie nieruchomości gminie pozwoli na pozyskanie dofinansowania na zabezpieczenie, a następnie częściową odbudowę ruin. W innych samorządach takie budynki są miejscowymi atrakcjami. Mam nadzieję, że w Piekoszowie będzie tak samo – stwierdza.
Umowa użyczenia pałacu Tarłów dla miasta Piekoszów na okres trzech lat pozwoli gminie na złożenie wniosku do programu Polski Ład. Budynek docelowo ma stać się własnością miasta. Starostwo przekaże obiekt gminie w ramach darowizny. Procedura potrwa około dziewięć miesięcy.
Ruiny pałacu Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim to pozostałości barokowej rezydencji wzniesionej w latach 1649 – 1655, zbudowanej na wzór Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Budowla powstała na polecenia Jana Tarło, wojewody lubelskiego. Między 1850, a 1860 rokiem rezydencja spłonęła. Zniszczeniu uległ dach i wnętrza pierwszego piętra. Budynek w kolejnych latach popadał w coraz większą ruinę. Na początku XX wieku jego właścicielami została rodzina Dobrzańskich.