W przyszłym roku w całej Polsce ma wejść Krajowa Sieć Kardiologiczna. Zakłada ona szybki dostęp do diagnostyki, terapii kardiologicznej, a także dostęp do specjalisty w ciągu 30 dni.
Prof. Marianna Janion, świętokrzyski wojewódzki konsultant w dziedzinie kardiologii podkreśla, że wdrożenie Krajowej Sieci Kardiologicznej oznacza dla pacjentów taką organizację opieki, która daje gwarancję bardzo szybkiego dostępu do diagnostyki oraz terapii, zgodnie z najlepszymi międzynarodowymi standardami.
– Głównym celem Krajowej Sieci Kardiologicznej jest przyspieszenie procesu diagnostyczno-terapeutycznego u chorego na serce. Należy podkreślić, że choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Przyspieszenie procesu diagnostyczno-terapeutycznego ma bardzo istotne znaczenie dla zmniejszenia śmiertelności i podjęcia wcześniejszej terapii – podkreśla prof. Marianna Janion.
Założeniem sieci jest również to, że kardiolog ma być konsultantem, a nie bezpośrednim opiekunem.
Prof. Marianna Janion dodaje, że Krajowa Sieć Kardiologiczna zakłada również, że od etapu diagnostyki poprzez leczenie po rehabilitację każdy pacjent będzie miał swojego koordynatora.
– Pacjent trafiając do sieci kardiologicznej będzie miał przydzielonego koordynatora i zaplanowaną kompleksową diagnostykę oraz leczenie. Warunkiem włączenia pacjenta do sieci jest rozpoznanie u niego jednej z czterech chorób, tj. nadciśnienia tętniczego trudnego do leczenia, niewydolności serca, zaburzenia rytmu i przewodzenia lub zastawkowej wady serca – dodała prof. Marianna Janion.
Decyzję o zgłoszeniu do diagnostyki i leczenia w ramach sieci kardiologicznej dokonuje lekarz rodziny w przychodni POZ, poradni kardiologicznej, oddziale o profilu kardiologicznym lub chorób wewnętrznych.
Pilotaż sieci kardiologicznej przez ostatni rok prowadzony był w województwie mazowieckim. Ostatnio dołączyły także województwa: pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, śląskie, małopolskie i wielkopolskie.