Obrazy religijne, jakie dawniej wisiały na ścianach w domach na wsi, można oglądać na wystawie w zabytkowym spichlerzu w Pokrzywnicy w gminie Pawłów.
Ponad 40 obrazów sakralnych, ale także krzyże pasyjki i kropielnice pochodzą z okolicznych wsi – informuje pomysłodawca wystawy, sołtys Pokrzywnicy Jerzy Hamera:
– Podczas wizyty w jednym z domów na terenie naszej wsi zobaczyłem na ścianie piękne, stare obrazy, powieszone jeszcze przez rodziców gospodarza, który sam przekroczył siedemdziesiątkę. Zacząłem pytać w różnych miejscach o podobne wizerunki, bo już dawno nie mamy na ścianach podobnych obrazów. Mieszkańcy znosili je ze strychów i komórek, często już zniszczone. Jeden z obrazów, przedstawiający Jezusa i Maryję z Apostołami idących wśród zbóż pochodzi z domu mojego dziadka. Na odwrocie ma certyfikat, który zaświadcza, że obraz powstał w pracowni chrześcijańskiej – wymienia.
Udało się zebrać 40 obrazów, a także inne przedmioty religijne. Wśród nich są modlitewniki jeszcze z XIX wieku, które rozpoczynają się modlitwą za cara.
Jak zauważa dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowie Maciej Bidziński, w znacznej większości obrazy te nie mają większych walorów artystycznych, ale przedstawiają ogromną wartość sentymentalną:
– Pamiętamy je z naszych domów, sam podobny obraz dostałem w prezencie ślubnym od księdza Czesława Wali. To część naszego dziedzictwa, które trzeba ocalić od zniszczenia, bo współcześnie mało kto wiesza podobne wizerunki w domu. Obrazy religijne przynoszono z pielgrzymek, czy odpustów, były oznaką zamożności i religijności – przypomina.
Obrazy są prezentowane w jednej z sal odremontowanego spichlerza, jej wystrój nawiązuje do dawnej chaty świętokrzyskiej, na podłodze są pasiaki, a na ścianach kilimy.
W niedzielę (12 marca) o godz. 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy. Ekspozycja będzie prezentowana do końca kwietnia. Organizatorzy zapowiadają, że w spichlerzu w Pokrzywnicy będą organizowane kolejne takie wystawy. Celem jest, by to miejsce stało się lokalną galerią sztuki.