Rozpoczął się Tydzień Kultury Języka. W placówkach kultury, uczelniach oraz szkołach odbywać się będą imprezy promujące polską literaturę i znajomość ortografii.
Przykładowo, w poniedziałek (13 marca) w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Kielcach otwarto wystawę zdjęć inspirowanych poezją Wisławy Szymborskiej, młodzież miała okazję poznać wiersze noblistki, a w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” wystawiono spektakl familijny „Lato Muminków”.
Profesor Piotr Zbróg, kierownik Zakładu Komunikacji Językowej w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego mówi, że takie inicjatywy jak Tydzień Kultury Języka przypominają nam o ważnych sprawach, o których nie myślimy na co dzień.
– Język jest przezroczysty, nie zastanawiamy się nad tym jak mówimy, jak piszemy. A często, zwłaszcza w Internecie, używamy w komunikacji ostrych zwrotów. Zamiast mówić, krzyczymy, kpimy z innych. Warto to zmienić – przekonuje językoznawca. – Zawsze dobre słowo, miłe słowo jest czymś ważnym, co łączy ludzi i chciałbym żeby Tydzień Kultury Języka przyczyniał się do tego, że zwrócimy uwagę jak mówimy, bowiem to i o nas świadczy, ale również świadczy o tym jak postrzegamy innych ludzi – dodaje naukowiec.
Profesor Piotr Zbróg za jedno z największych zagrożeń dla języka uznaje jego brutalizację. Coraz częściej w debacie publicznej używane są sformułowania ostre, obraźliwe, czy nawet przekleństwa. Natomiast, jego zdaniem nie powinniśmy się obawiać, że nasz język pod wpływem nowych technologii i coraz częstszych naleciałości z języka angielskiego drastycznie się zmieni. Jak tłumaczy, język zmieniał się od zawsze, nowe słowa były zapożyczeniami lub kalkami z innych języków. Przykładem są tak powszechne dziś słowa jak listonosz, parostatek, czy kołczan.
– Zawsze budziło to kontrowersje oraz opór niektórych. Dziś również do naszego języka wchodzi wiele nowych słów i zwrotów – przyznaje językoznawca. – Jednak zachowujemy własną tożsamość językową, jeżeli nawet zapożyczamy clickbait czy viral, to dodajemy do tego polskie końcówki, spolszczamy pisownie i mamy wiele dowodów na to, że po prostu dostosowujemy te zapożyczenia do współczesnych wymagań języka polskiego – przekonuje profesor Piotr Zbróg.
We wtorek (14 marca) w ramach Tygodnia Kultury Języka odbędzie się między innymi Świętokrzyskie Dyktando Akademickie, podczas którego studenci wszystkich kierunków UJK będą testowali swoją znajomość trudnych wyrazów. Z kolei Zespół Szkół w Chęcinach organizuje Powiatowy Konkurs Ortograficzny.