Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Końskich wprowadza do obrotu polepszacz gleby o nazwie „Końskie”. Pozyskiwany jest z odpadów biologicznych, liści i gałęzi. Nawóz otrzymał pozytywną Decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, co oznacza że skutecznie użyźnia glebę.
Krzysztof Obratański burmistrz Końskich informuje, że nawóz powstaje ze śmieci organicznych oddawanych przez mieszkańców z ich domów w brązowych workach.
– Odpady są przetwarzane w bioreaktorach, następuje ich obróbka w wysokiej tempetarurze. Tego rodzaju masa fermentacyjna ma spore właściwości próchnicze, odżywcze.
Masa została przebadana i uzyskała certyfikaty, dzięki temu wiadomo, że nie może być używana tam, gdzie uprawia się warzywa, za to dobrze sprawdzi się do poprawy jakości gleby w sadach, czy na trawnikach.
Krzysztof Obratański zauważa, że gmina odbiera odpady biodegradowalne i musi coś z nimi z robić.
– Co roku trafia do nas kilka tysięcy ton takich odpadów. To odpady, które powinny trafiać do kompostowników, ale w blokach jest to jest wykluczone. Poza tym trafia do nas masa zielona z zagospodarowania parku – dodaje burmistrz.
Burmistrz zaznacza, że pozyskiwanie polepszacza gleby przyczyni się do oszczędności budżetowych, bo odpady nie będą składowane i nie będą zajmowały miejsca na składowisku odpadów.
Dodatkowo gmina nie będzie wydawać pieniędzy z budżetu na zakup nawozów użyźniających rozległe tereny zielone w gminie Końskie np. na terenie parku miejskiego, koneckich Browarów czy Starego Młyna i terenów przy świetlicach w sołectwach.
Nadmiar nawozu gmina planuje sprzedawać, jednak jak podejrzewa burmistrz to nie będą duże ilości.
W województwie świętokrzyskim produkowane są już polepszacze do gleby. W Kunowskiej Oczyszczalni Ścieków z osadów produkowany jest nawóz pod nazwą „Hydrokun”, który zawiera znaczne ilości azotu i fosforu. W obu przypadkach ponad 40 kilogramów na tonę.
Obecnie gmina Strawczyn pracuje nad pozyskiwaniem podobnego nawozu z oczyszczalni ścieków z osadów produkowany jest nawóz pod nazwą „Hydrokun”, który zawiera znaczne ilości azotu i fosforu. W obu przypadkach ponad 40 kilogramów na tonę.
Obecnie gmina Strawczyn pracuje nad pozyskiwaniem podobnego nawozu z oczyszczalni ścieków.