– Uczestnictwo w Pracowniczych Planach Kapitałowych jest dobrowolne – mówiła w programie Radia Kielce „Na każdą pogodę” Izabela Maroń, ekspertka rynku finansowego. Oznacza to, że pracownik w każdej chwili może zarówno zrezygnować z oszczędzania w PPK, jak i do niego wrócić.
– Pracownicze Plany Kapitałowe to prywatny i dobrowolny dla pracownika system długoterminowego oszczędzania. Oszczędności budowane są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo – wyjaśniała ekspertka na antenie Radia Kielce.
Na pytanie, kto dba o bezpieczeństwo zgromadzonych środków Izabela Maroń odpowiedziała, że oszczędności uczestnika PPK są lokowane w fundusze. Aby ograniczyć poziom ryzyka inwestycyjnego, dostosowane są do wieku uczestnika. Oznacza to, że – w miarę zbliżania się uczestnika PPK do 60. roku życia – udział inwestycji w różnego typu instrumentach finansowych, na przykład w akcjach, będzie malał na korzyść chociażby obligacji skarbowych. Nadzór nad instytucjami finansowymi prowadzącymi rachunki uczestników PPK i inwestującymi zgromadzone na nich środki sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.
Najczęściej pojawiające się pytania dotyczące uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych, na które odpowiedzi w programie Radia Kielce „Na każdą pogodę” udzielała Izabela Maroń, ekspertka rynku finansowego.
Czy w każdej chwili można zrezygnować z udziału i potem do niego wrócić?
– Tak. Natomiast w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, przedsiębiorcy nie muszą tworzyć PPK. Inaczej jest, gdy zatrudniają pracowników. Do PPK mogą należeć osoby w wieku od 18 do 55 lat. Natomiast osoby, które przekroczyły 55. rok życia muszą wyrazić zgodę na przystąpienie do programu.
Co w przypadku zmiany pracodawcy, czy pracownik nadal może korzystać z PPK?
– Tak, może. Ale tylko wówczas, jeśli nowy pracodawca wybierze tę samą instytucję. W przypadku zmiany pracodawcy środki już zgromadzone można pozostawić w starej instytucji lub przetransferować do nowej.
Czy pracodawca może wycofać się z finasowania wpłaty dodatkowej?
– Tak. Pracodawca może zmienić wysokość wpłaty dodatkowej lub zrezygnować z jej dokonywania. Wymaga to jednak zmiany umowy o zarządzanie PPK. Zmianę umowy o zarządzanie PPK pracodawca powinien uzgodnić z zakładową organizacją związkową albo – w razie jej braku – z inną reprezentacją osób zatrudnionych.
Czy wycofanie oszczędności z PPK przed 60. rokiem życia (tzw. zwrot) wiąże się z koniecznością zapłaty podatku?
– Tak. W takim przypadku uczestnik PPK jest zobowiązany do zapłaty podatku od zysków kapitałowych. Oznacza to, że w razie zwrotu środków uczestnik PPK otrzyma: 70 proc. środków pochodzących z wpłat finansowanych przez pracodawcę, po uprzednim pomniejszeniu o należną kwotę podatku od zysków kapitałowych; 100 proc. środków pochodzących z wpłat finansowanych przez tego uczestnika, po uprzednim pomniejszeniu o należną kwotę podatku od zysków kapitałowych. Poza tym, pobrane przez instytucję finansową 30 proc. środków pochodzących z wpłat finansowanych przez pracodawcę przekazane zostanie na rachunek wskazany przez ZUS.