Pracownicy Urzędu Miasta Kielce prowadzą ćwiczenia mające na celu sprawdzenie procedur wydawania tabletek z jodkiem potasu mieszkańcom. Medykamenty moją być rozdawane w przypadku wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.
Przyjęcie tabletki nasyca tarczycę jodem, blokując wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu oraz zapobiega jego gromadzeniu. Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia.
Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc zaznacza, że ćwiczenia mają charakter prewencyjny.
– Chcemy upewnić się, że procedury są dobrze przygotowane. Zależy nam także na tym, aby sprawdzić, czy w trakcie ćwiczeń nie pojawią się jakieś dodatkowe elementy, które należy uwzględnić – mówi.
Rzecznik informuje, że są to zajęcia praktyczne. Ich scenariusz zakłada, że pojawia się komunikat dotyczący zbliżającego się skażenia do Kielc. Wówczas uruchamiane są odpowiednie procedury, związane z dystrybucją leku.
Wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki zwraca uwagę na fakt, że w instytucjach publicznych często przeprowadzane są ćwiczenia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom.
– Dzisiaj ćwiczenia trwają cały dzień, jednak nie powinny być uciążliwe dla mieszkańców, dla pracowników oraz uczniów uczęszczających do danych szkół. Sprawdzamy wszystko co dotyczy komunikowania się wewnątrz urzędu, realizacji procedur i szybkości ich wykonywania – precyzuje.
W sytuacji wystąpienia zagrożenia mieszkańcy Kielc odbieraliby tabletki z jodkiem potasu w punktach, które będą funkcjonować głównie w szkołach i przedszkolach. Lek byłby wydawany osobom pełnoletnim. Poza tym byłaby możliwość pobrania tabletek dla członków rodzin i osób, które nie mogą osobiście pojawić się w punkcie. Jodek potasu otrzymaliby także osoby będących w szpitalach czy domach pomocy społecznej.
Marzena Chodakowska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego przypomina, że w zeszłym roku do naszego regionu trafiło 1,7 mln dawek leku. To więcej niż wynosi populacja regionu, ponieważ tabletki zostałyby przekazane także osobom, które czasowo tu przebywają. Lek trafił do magazynów powiatowych, a następnie do gminnych. W całym regionie jest prawie tysiąc punktów wydawania jodku potasu.
– W przypadku wystąpienia zagrożenia, zgodnie z procedurą minister spraw wewnętrznych i administracji, po konsultacji z ministrem zdrowia, głównym inspektorem sanitarnym i prezesem Państwowej Agencji Atomistyki wydaje polecenie wojewodom o uruchomieniu akcji jodowej. Po tym zarządzeniu, wojewoda wydaje kolejne o uruchomieniu dystrybucji preparatów stabilnego jodu na terenie województwa świętokrzyskiego – mówi.
Przypominamy, że obecnie nie ma zagrożenia, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Ćwiczenia „Akcja Jodowa 2023” potrwają do jutra.