Reportaż zatytułowany „Święty Krzyż – kultura i natura” pokaże w sobotę (18 marca) TVP 3 Kielce. Film przedstawia ogromne bogactwo, jakie skrywa Łysiec. Zrealizowali go Sławomir Mazur i Krzysztof Pęczalski.
Przemysław Predygier, dyrektor kieleckiego oddziału Telewizji Polskiej wyjaśnia, że ten duet stworzył obraz, który warto zobaczyć z kilku powodów.
– Po pierwsze dla przepięknych zdjęć pana Krzysztofa Pęczalskiego, po drugie, żeby przybliżyć sobie tło historyczne, o którym mówi fenomenalnie pan prof. Krzysztof Bracha. Święty Krzyż to nie tylko święte miejsce, ale także centrum pielgrzymkowe oraz swego rodzaju centrum kultury. Mówię „swego rodzaju”, bo powinniśmy pamiętać o „Kazaniach świętokrzyskich” – najstarszym dokumencie napisanym prozą w języku staropolskim, które stąd pochodzą – wymienia.
W rolę przewodników wcielają się prof. Krzysztofa Bracha, który przedstawia tło historyczne i kulturowe, jak również ojciec Marian Puchała – superior klasztoru na Świętym Krzyżu, ojciec Krzysztof Czepirski – rektor bazyliki mniejszej i Jan Reklewski – dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Przemysław Predygier dodaje, że realizatorzy solidnie przygotowywali się do pokazania tła historycznego.
– Mamy dużo zdjęć z różnych archiwów. Bardzo dziękujemy za współpracę ojcom oblatom, dziękujemy dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Korzystaliśmy również ze zdjęć Narodowego Archiwum Cyfrowego. Pokazujemy, co się zmieniło na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, pokazujemy klasztor po remoncie – dodaje.
Nie zabraknie obrazów, pokazujących odbudowę klasztornej wieży. Dyrektor zwraca uwagę na jeden z kadrów, który znalazł się w reportażu.
– Mamy przygotowaną wspaniałą scenę, symboliczną, bowiem wiemy, że budynek klasztoru podzielony jest między dwie instytucje: kościół, czyli ojców oblatów, ale także znajduje się tam muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Żeby ojciec superior spotkał się z dyrektorem parku, muszą otworzyć te same drzwi, z dwóch stron, dwoma zupełnie innymi kluczami. A jak skończy się ta historia, czy nadal budynek będzie miał dwóch gospodarzy, to już pokaże przyszłość – zaznacza.
Premiera reportażu odbędzie się w sobotę (18 marca) o godz. 19.00 w TVP3 Kielce.