Rozpoczęła się budowa obwodnicy Opatowa. W czwartek (16 marca) symbolicznie wbito pierwszą łopatę. Nowoczesną trasą kierowcy pojadą pod koniec przyszłego roku.
– Obwodnica ma odciążyć ruch w samym Opatowie, a w dalszej perspektywie stać się ciągiem drogi ekspresowej S74 – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
– W Opatowie mieliśmy ogromny problem. Kierowcy jadący przez miasto nie tylko stali w korkach, ale także narażali siebie i innych na większe ryzyko wypadków. Obwodnica da mieszkańcom nową jakość życia, bez hałasu i spalin w znacznie bezpieczniejszym otoczeniu. Dlatego rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczył na budowę prawie 500 tys. zł. Opatów zostanie połączony z Sandomierzem i Podkarpaciem, aby później obwodnica stała się częścią trasy ekspresowej S74 – wyjaśnił minister.
– Obwodnica będzie łączyła dwie drogi krajowe nr 9 i 74 – zaznaczył dyrektor kieleckiego oddziału GDDKiA Krzysztof Strzelczyk. – Trasa będzie otaczać Opatów i łączyć się z drogą krajową numer 74 w Jurkowicach, a w Okalinie z drogą krajową nr 9. Będzie to droga dwujezdniowa w obu kierunkach. Prace wykonuje firma Mostostal, na ich wykonanie ma 19 miesięcy – dodał.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz mówił, że ta inwestycja była bardzo potrzebna.
– Budowa obwodnicy Opatowa jest możliwa dzięki zrównoważonemu rozwojowi, które realizuje rząd Prawa i Sprawiedliwości. To kamień milowy łączący nie tylko województwa między, ale też łączący Polskę – zwrócił uwagę Zbigniew Koniusz.
Senator PiS Jarosław Rusiecki zaznaczył, że obwodnica Opatowa ma kluczowe znaczenie dla regionu.
– Nie tylko dla świętokrzyskiego, ale także dla podkarpackiego i łódzkiego. Droga ekspresowa S74 połączy tę część Polski, a jej fragmentem jest obwodnica Opatowa. Zabiegi o jej budowę trwały od dawna. Przypomnę, że w 2014 roku odbywały się tu protesty mieszkańców, którzy domagali się rozpoczęcia inwestycji. Cieszę się, że dziś rząd Prawa i Sprawiedliwości doprowadził sprawę do realizacji – dodał.
Poseł PiS Agata Wojtyszek przypomniała, że prace nad budową drogi S74, której częścią jest obwodnica Opatowa, trwały od dawna.
– Jeszcze w czasie, kiedy byłam wojewodą prowadziłam rozmowy z wojewodami i dyrektorami oddziałów GDDKiA w województwie podkarpackim i łódzkim, aby podjąć budowę tej drogi. Jak widać proces inwestycyjny jest długi, ale tym bardziej cieszy fakt, że dziś rozpoczynamy budowę. Jest to też bardzo ważne dla mieszkańców Opatowa, którzy bardzo się starali o jej wybudowanie. To także szansa na rozwój gospodarczy, bo przedsiębiorcy chętnie lokują swoje firmy tam, gdzie jest dobra komunikacja – podkreśliła Agata Wojtyszek.
Poseł PiS Andrzej Kryj zaznaczył, że to polityka rządu Prawa i Sprawiedliwości przynosi tak dobre wiadomości dla mieszkańców powiatu opatowskiego.
– Na terenie województwa świętokrzyskiego prowadzonych jest wiele inwestycji, które są możliwe dzięki środkom rządowym. Dziękuję też za zaangażowanie samorządowcom, którzy zabiegali razem z nami, parlamentarzystami o wybudowanie tej drogi, a przecież Opatów leży na trasie wiodącym w stronę Lublina, Rzeszowa, czy Sandomierza, więc obwodnica ułatwi życie bardzo różnym grupom ludzi – wyjaśnia Andrzej Kryj.
Poseł PiS Marek Kwitek mówił, że rozpoczęcie budowy obwodnicy Opatowa to wydarzenie historyczne.
– My dotrzymujemy obietnic. Od momentu rozpoczęcia prac dokumentacyjnych zabezpieczyliśmy jako rząd pieniądze na tę inwestycję. Naprawiamy błędy poprzedników, którzy tylko obiecywali budowę. My ją realizujemy – zaznacza Marek Kwitek.
Członek zarządu województwa świętokrzyskiego Tomasz Jamka mówił, że to będzie bardzo ważna trasa.
– To nie jest jedyna ważna inwestycja. Jako samorząd województwa realizujemy wiele zadań ze środków rządowych, np. przebudowę drogi numer 754 w Ostrowcu Świętokrzyskim, czy obwodnicę Włoszczowy – wymienia Tomasz Jamka.
Starosta opatowski Tomasz Staniek przypomniał, że pierwsze plany budowy obwodnicy Opatowa pojawiły się już 50 lat temu, a dokumenty gotowe były już 10 lat temu. Zwrócił uwagę, że dla Opatowa i powiatu opatowskiego to będzie okno na świat i szansa na rozwój gospodarczy. Jako samorządowiec liczy na powstanie nowych firm i miejsc pracy.
OBWODNICA OPATOWA
Obwodnica Opatowa będzie stanowiła odcinek planowanej drogi ekspresowej S74, która w przyszłości połączy województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie. Inwestycja polegać będzie na budowie, w większości po nowym śladzie, odcinka dwujezdniowej drogi krajowej nr 9 klasy GP (drogi głównej ruchu przyspieszonego) o długości ok. 5,1 km i odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej S74 o długości ok. 6,7 km. Obwodnica biec będzie po południowo-zachodniej stronie Opatowa. W ramach obwodnicy Opatowa planowane są dwa węzły drogowe. Węzeł Opatów na skrzyżowaniu istniejącej drogi krajowej nr 9 z jej przyszłym przebiegiem i z planowanym tzw. łącznikiem północnym do drogi krajowej nr 74 oraz węzeł Marcinkowice na skrzyżowaniu planowanej drogi ekspresowej S74 z projektowaną drogą krajową nr 9 zapewniający skomunikowanie z drogą wojewódzką nr 757 do Staszowa. Obwodnica ma być gotowa do początku 2025 roku.