Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze, jako jedyna placówka w województwie świętokrzyskim, bierze udział w pilotażowym programie leczenia gruźlicy odpornej na leki. To odmiana choroby, podczas której pacjent nie reaguje na standardową terapię i wymaga długotrwałego leczenia. Ten proces może trwać nawet dwa lata, czyli czterokrotnie dłużej niż w przypadku gruźlicy klasycznej.
Jak wyjaśnia Youssef Sleiman, dyrektor szpitala w Czerwonej Górze, dotychczas takie osoby były leczone w szpitalu, zajmując przez wiele miesięcy miejsca dla innych pacjentów. Program zakłada ograniczenie czasu hospitalizacji, a potem kontynuację terapii w poradniach albo w domu z wykorzystaniem telemonitoringu pacjentów.
– Chory po wyjściu ze szpitala otrzymuje od nas leki. Bardzo istotne jest to, by zażywał je regularnie. Dlatego pilotaż polega na tym, że będąc w domu jest pod stałym monitoringiem lekarza lub pielęgniarki. Obydwie strony włączają w swoim telefonie kamerę, dzięki której lekarz w czasie rzeczywistym widzi, czy pacjent zażywa leki – wyjaśnia Youssef Sleiman.
Do programu mogą być zakwalifikowani pełnoletni pacjenci, którzy mają udokumentowane rozpoznanie choroby. Jak dodaje dyrektor, efektem programu jest nie tylko zwolnienie miejsca dla innych pacjentów, ale także ograniczenie do minimum rozprzestrzenianiu się choroby. Leczenie ambulatoryjne pozwala także pacjentom na prowadzenie normalnego życia rodzinnego, towarzyskiego i zawodowego, dodał Youssef Sleiman.
– Trudno, by pacjent w dobrym stanie musiał przebywać w szpitalu nawet dwa lata tylko dlatego, by codziennie brać leki. Ten pilotażowy program daje choremu szansę funkcjonowania w warunkach domowych, ale pod kontrolą lekarza, który pilnuje, by pacjent brał leki systematycznie. Uważam, że jest to bardzo dobre rozwiązanie. Pozwala zmniejszyć koszty leczenia choroby, chociażby poprzez to, że pacjent nie musi przebywać w szpitalu. Nie blokuje również miejsca dla innych pacjentów – dodał Youssef Sleiman.
Kwalifikacja pacjentów odbywa się w poradni Chorób Płuc i Gruźlicy Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej Szpitala w Czerwonej Górze, która zlokalizowana jest w Kielcach przy ulicy Jagiellońska 72.
Po zakończonym procesie leczenia zostanie przeprowadzona rozszerzona ocena wyników terapii. Dane będą wysyłane do centralnego ośrodka koordynującego, którym jest Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
Program pilotażowy zakończy się 30 września 2024 roku. Uczestniczy w nim 40 szpitali z całego kraju.