W niedzielę (19 marca) w skansenie etnograficznym w Tokarni będzie można obejrzeć plenerowe widowisko „Kobiety w Powstaniu Styczniowym w kontekście Bitwy pod Małogoszczem w 1863 r.”. W rolę powstańców wcielą się grupy rekonstrukcyjne z całego kraju.
Jak mówi w rozmowie z Radiem Kielce dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich Robert Mazur, głównym bohaterem tej inscenizacji będzie Henryka Pustowójtówna, legendarna adiutantka generała Mariana Langiewicza.
– Przedstawione zostaną postacie kobiet biorących udział w powstaniu styczniowym i ich nietypowe, czarne stroje, ze względu na obowiązującą wówczas żałobę narodową. Będą także kawalerzyści z kieleckiego szwadronu ochotniczego w charakterze powstańców styczniowych oraz strona rosyjska, którą odtwarza 9. Rota Elitarna. Pojawią się też armaty i konie – wymienia dowódca, Robert Mazur.
Rotmistrz kawalerii ochotniczej zapowiada ucztę zarówno dla ucha, jak i dla oka.
– Komentatorem całego wydarzenia będzie Przemysław Bednarczyk, jeden z czołowych polskich znawców tego okresu historycznego, który dzięki swej wiedzy, w prosty sposób będzie mógł przekazać zgromadzonym, co działo się podczas bitwy pod Małogoszczem 24 lutego 1863 r. i zapowiada, że widowisko uświetni pokaz pirotechniki filmowej. Wielu Polaków pytanych o powstanie styczniowe i bitwy z nim związane z pewnością wskaże miejscowość Małogoszcz. Dlatego właśnie na tej ziemi staramy się przypominać o takich ważnych wydarzeniach w historii Polski – mówi szef grupy rekonstrukcyjnej.
Robert Mazur przypomina, że o niepodległość walczyło bardzo wielu powstańców w kilku wyzwoleńczych zrywach. Z tej postawy wzorce czerpali później przedwojenni kawalerzyści i oficerowie.
Niedzielne spotkanie rozpocznie się w skansenie w Tokarni o godz. 12:00, a dynamiczne rekonstrukcje rozegrane zostaną na polu przed wiatrakiem z Grzmucina, gdzie małogoskie wydarzenia sprzed 160 lat przypomni około 100 rekonstruktorów.