Czym jest hejt, jakie są jego rodzaje i jak sobie można z nim poradzić? Mogli się o tym dowiedzieć w piątek (17 marca) uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach, którzy wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez wykładowców Społecznej Akademii Nauk.
W swoim środowisku z hejtem spotkała się m.in. jedna z uczennic, Kamila Socha. Przyznała, że sama również doświadczyła tego zjawiska.
– Doświadczyłam go w szkole podstawowej, podobnie jak wiele moich koleżanek i kolegów. Objawiał się on m.in. wykluczaniem z grona znajomych, wyzwiskami, robieniem kozła ofiarnego z osoby niewinnej. Ten hejt przechodził też do Internetu – opowiadała.
Jowita Janduła-Wójcik, wicedyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach przyznaje, że takie spotkania się uczniom bardzo potrzebne.
– Młodzież jest uświadamiana w zakresie zjawiska hejtu przez wychowawców i nauczycieli, ale takie spotkanie ze specjalistami na pewno będzie bardziej owocne – dodała.
Doktor Łukasz Wróbel, dziekan Wydziału Handlu i Bezpieczeństwa Społecznej Akademii Nauk w Kielcach informuje, że zjawisko hejtu jest coraz powszechniejsze wśród osób młodych. Mówi, że przyczyn tego należy upatrywać w braku kontroli ze strony rodziców, samowoli i braku odpowiednich elementów wartości.
– Ta mowa nienawiści ma różne elementy. To wyzwiska, mówienie niemiłych słów, robienie i upublicznianie zniekształconych zdjęć. Młode pokolenie podpatruje zachowania z zachodnich krajów, gdzie tego typu zachowania się rozwijają. Mową nienawiści jest również pisanie skarg i anonimów. Rolą pedagoga jest by temu zapobiec, aby być saperem. Dobry saper, to taki który potrafi rozbroić bombę przed jej wybuchem – dodał dr Łukasz Wróbel .
Uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach wzięli również udział w zajęciach z samoobrony.
Podobne spotkania odbyły się dzisiaj w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Kielcach oraz w Zespole Szkół Mechanicznych w Kielcach.