Militaria, koncerty orkiestry wojskowej i pokaz musztry paradnej – m.in. takie atrakcje przygotowało wojsko dla wszystkich, którzy w piątek (17 marca) i sobotę (18 marca) zdecydują się odwiedzić Wojskowe Targi Służby i Pracy w Pińczowie. Miasto, jako jedno z 16 w Polsce, zostało wybrane przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie do organizacji pierwszych tego typu wojskowych targów.
W Pińczowie można m.in. zobaczyć sprzęt, jaki obecnie używany jest w siłach zbrojnych.
– 3. Sandomierski Batalion Radiotechniczny wystawił m.in. najnowszy radar, tzw. NUR-15, który jest najnowszym osiągnięciem techniki i patroluje teren całego naszego kraju – mówi zastępca szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sandomierzu, mjr Krzysztof Oszczudłowski. – Możemy zobaczyć także m.in. zestawy rakietowe Poprad z I Brygady Pancernej z Przemyśla, jest również sprzęt 21. Brygady Strzelców Podhalańskich – to Rosomak kołowy transporter opancerzony, AHS Krab – polska współczesna armatohaubica samobieżna i słynny czołg Leopard, który cieszy się dużym uznaniem na świecie, jako sprzęt niezawodny – wymienia.
Porucznik Monika Molenda, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Kielcach podkreśla, że Wojskowe Targi Służby i Pracy to jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone promocji nowych form służby wojskowej wprowadzonych ustawą o obronie Ojczyzny. Są dedykowane wszystkim, którzy szukają ciekawej pracy i chcą podjąć nowe życiowe wyzwanie.
– To idealne miejsce, gdzie można uzyskać kompleksowe informacje na temat służby wojskowej, m.in. dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej, poznać procedury powołania, dowiedzieć się jakie korzyści płyną dla osób, które aplikują. Można tu także uzyskać informacje o zawodowej służbie wojskowej, aktywnej rezerwie, która również została wprowadzona ustawą o obronie Ojczyzny – dodała.
Pułkownik Jarosław Molisak, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Kielcach mówi, że targi promują nie tylko służbę w mundurze, ale również na stanowiskach cywilnych, jako personel zabezpieczający i wspomagający.
– Praca w wojsku daje stabilizację życiową, pewne przywileje socjalne, możliwości awansu – zachęcał porucznik Andrzej Zaremba z Ośrodka Zamiejscowego w Kielcach. – Gwarantuje rozwój osobisty, poszerzenie swoich umiejętności, wiedzy. Są szkolenia, kursy, spectrum jest bardzo szerokie – dodał.
Impreza odbywa się w hali sportowej przy ulicy Republiki Pińczowskiej 42. Każdego dnia targi czekają na zwiedzających od godz. 9.00 do 18.00.
W sobotę (18 marca) o godz. 11.00 na pińczowskim stadionie miejskim odbędzie się przysięga ponad 140 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.