Złote pióro wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza i 5 tys. zł od Radia Kielce znów czekają na autorów najlepszych opowiadań. Przed nami czwarta już edycja konkursu literackiego „Tak widzę świat, tak go czuję”. W tym roku motyw przewodni brzmi „#dobresłowa”.
W piątek zebrała się kapituła konkursu. Jej pracy przewodniczył wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, który wyjaśnił, że nadrzędnym celem tegorocznych zmagań literackich jest propagowanie kultury słowa oraz serdeczności i empatii wobec drugiej osoby.
– Z jednej strony sięgamy rękami do gwiazd, z drugiej strony sięgamy po broń, a my zachęcamy, by sięgnąć po pióro i przekazać to, co jest dobre w naszym wnętrzu, czyli pokłady dobrych emocji, dobrych przeżyć, inspirujących komentarzy i tego, co nazywam człowieczeństwem przez duże „C” – podkreśla.
Wojewoda już w piątek życzył uczestnikom konkursu powodzenia. Dodał, że jest o co walczyć.
– Nagrody niebagatelne: jak zwykle złote pióro wojewody świętokrzyskiego, 5 tys. zł od prezesa Polskiego Radia Kielce. Czas zacząć pisać – radzi.
Tegoroczny temat konkursu wpisuje się w szereg działań, które wojewoda świętokrzyski zaplanował na ten rok.
– Chcemy też zaproponować młodzieży taką kampanię społeczną „#dobresłowa”. Tworzymy w tym celu pewien rodzaj platformy wymiany dobrych słów, dobrych myśli, dobrych postaw. Kolejnym elementem jest konkurs sierpniowy „Polska dziękuje. #dobre słowa” – mówi Zbigniew Koniusz.
W jury ponownie zasiądzie m.in. prof. Małgorzata Krzysztofik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zawraca uwagę, że w tym roku formuła konkursu przewiduje podział na trzy kategorie wiekowe, czego nie było w poprzednich edycjach. Dla osób, które chcą spróbować swoich sił w tym literackim zmaganiu, ma dobre rady.
– Praca nie powinna przekraczać długości 6 tys. znaków ze spacjami. To ma być opowiadanie. Zdarzało się tak, że były inne formy literackie, np. przepiękne dzienniki, ale nie spełniały kryteriów gatunkowych. Wiadomo, że literatura piękna jest obrazowa, fikcyjna, więc staramy się, żeby były piękne obrazy literackie, żeby były dialogi i było pewną zamkniętą całością, czyli miało początek rozwinięcie akcji i zakończenie – zaznacza.
Konkurs rozpocznie się 22 marca. Wówczas na internetowej stronie Polskiego Radia Kielce zamieścimy pełny regulamin wydarzenia.