Prof. Henryk Kuźniak – kompozytor, muzykolog, twórca muzyki filmowej i telewizyjnej, autor muzyki do przebojów kinowych, w tym do kultowej komedii „Vabank” w piątek, 17 marca, obchodził 87. urodziny. Z tej okazji Kwintet Jerzego Cygana oraz Radio Kielce przygotowało dla jubilata muzyczny prezent.
Muzycy łącząc się telefonicznie w prof. Henrykiem Kuźniakiem odegrali „Sto lat!”. Jubilat nie krył zaskoczenia.
– Miła niespodzianka, nie spodziewałem się tego zupełnie. Korzystając z okazji pozdrawiam wszystkich słuchaczy Radia Kielce – powiedział.
Prof. Henryk Kuźniak od lat jest związany z ziemią świętokrzyską. Co roku gości na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku- Zdroju. Jest mężem córki patronki festiwalu.
W wywiadzie udzielonym Radiu Kielce przed dwoma laty, Henryk Kuźniak wspominał, że choć urodził się w Czeladzi na Śląsku, to poznał Busko już jako dziecko. – Miałem siedem lat, jak w 1945 roku wkraczała tu Armia Czerwona. Moja mama pochodzi ze Stopnicy. Ja tam w czasie okupacji zostałem przewieziony, bo tam miało być bezpiecznie. Okazało się jednak, że akurat tam szła linia frontu. Więc w listopadzie 1944 roku przenieśliśmy się na dwa miesiące do Buska-Zdroju. Potem tam wróciliśmy i mieszkałem z moim wujkiem w bunkrze oficerskim na ich polu. No, a potem przyjeżdżałem tu na wakacje – mówił.
Jerzy Cygan podkreślił, że z Henrykiem Kuźniakiem znają się prawie trzy dekady. Poznali się podczas tworzenia formuły buskiego wydarzenia. – Bardzo się cieszę, że przez tyle lat udaje nam się współpracować. Od początku Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Akordeonowej w Solcu-Zdroju zasiada w jury. Wyjątkowy człowiek – podkreśla.
Henryk Kuźniak urodził się 17 marca 1936 roku. Jest kompozytorem, muzykologiem i pedagogiem. „Vabank” to najbardziej znany film, do którego skomponował muzykę. Lista tytułów jest długa, i obejmuje ponad 150 pozycji. Znalazły się też na niej, m.in. „Vabank II, czyli riposta”, „Seksmisja”, „Sukces”, „Parada oszustów”, „Na kłopoty Bednarski”. Filmy i seriale to tylko część jego pracy, bo był też dokument i Polska Kronika Filmowa, której udźwiękowieniem się zajmował.
Współpracował z wieloma znakomitymi reżyserami, między innymi pochodzącym z Pińczowa Andrzejem Barańskim, z Robertem Glińskim, Grzegorzem Królikiewiczem, Andrzej Trzos-Rastawieckim, czy Juliuszem Machulskim.
W 2021 roku podczas Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju świętował 65-lecie pracy twórczej.