Przedstawia pojazdy militarne, broń oraz obiekty historyczne. Na kanale TVP Historia można oglądać nowy program militarno-historyczny – „Arsenał”. Jego producentem jest kielecki oddział Telewizji Polskiej.
Jak wyjaśnia Przemysław Predygier, dyrektor TVP3 Kielce, pomysłodawcą audycji był prof. Piotr Legutko z TVP Historia.
– On też zaproponował, żebym ja ten program poprowadził i to był strzał w dziesiątkę, bo wciągnęła mnie historia. Jest to historia broni, którą walczyli polscy żołnierze nie tylko na frontach Europy, ale także całego świata. Staramy się, żeby to był program przeznaczony dla widzów od lat kilku do kilkudziesięciu, czyli od dziecka do seniora – podkreśla.
W programie jest pokazana historia, jaką trudno znaleźć nawet w Internecie. To zasługa ekspertów, ale także pasjonatów, którzy zabierają głos. Pokazane przedmioty historyczne pochodzą ze zbiorów muzeów, kolekcjonerów muzealiów, ale jak zaznacza Przemysław Predygier, również od grup rekonstrukcyjnych.
– Są to pasjonaci, dzięki którym ta historia, którą opowiadamy jest żywa. Dzięki nim widzimy repliki pojazdów, które zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Na przykład polski czołg siedmiotonowy 7TP przed wojną został wyprodukowany w ponad 130 egzemplarzach. Okazało się, że w ciągu trzech pierwszych tygodni wojny wszystkie pojazdy zostały zniszczone. Trzeba było takich pasjonatów, żeby przez kilkadziesiąt lat szukali części w różnych miejscach, gdzie te maszyny walczyły. Wiele elementów musieli sami dorobić – zaznacza.
Każdy odcinek to inna broń. Żeby jednak nie było nudno, twórcy programu szukają kontekstów i porównań. Stąd w pierwszym odcinku, którego bohaterem był czołg Sherman, maszyna ta została zestawiona z czołgiem produkowanym w tym samym czasie w Niemczech oraz z T-34, czyli tym typem czołgu, który wielu widzom może się kojarzyć jako „Rudy 102” z serialu „Czterej pancerni i pies”.
Przemysław Predygier przyznaje, że po pierwszych odcinkach, program zbiera dobre recenzje. – Czekam na opinie kolejnych osób – dodaje.
Premiera „Arsenału” w niedziele, o godz. 16.00, w TVP Historia, natomiast w kwietniu program pojawi się również w TVP3 Kielce.