„Zomoza” – krótkometrażowy film, wyreżyserowany przez Konrada Łęckiego zakwalifikował się do XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” 2023.
Awans ucieszył Zbigniewa Kowalskiego – prezesa Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, nauczyciela historii I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, który był pomysłodawcą i producentem tego obrazu.
– Dla mnie to sukces, bo nigdy nie zajmowałem się kreowaniem filmu fabularnego, nawet w formie krótkometrażowej, i to, że został przyjęty do liczącego się festiwalu, na którym gośćmi, obserwatorami są największe gwiazdy polskiego kina, polskiej reżyserii, producenci, to jest to bardzo ważne, ponieważ może się okazać, że film będzie zauważony, i spełni się moje marzenie, aby był pokazany w grudniu z okazji tej lub następnej rocznicy stanu wojennego – mówił.
Film niemal w całości stworzyli kielczanie. Za scenariusz i reżyserię odpowiadał Konrad Łęcki. Akcja „Zomozy” dzieje się w niedzielny poranek w listopadzie 1982 roku. Opowiada o losach młodych ludzi, którzy zostali wcieleni do wojska, choć tego nie chcieli. Mieli bronić władz Polski Ludowej, mimo że, sami często działali w opozycji.
Premiera obrazu miała miejsce we wrześniu 2022 roku. Wielokrotnie był prezentowany przed młodymi widzami. Zbigniew Kowalski przyznał, że spotykał się z dobrym przyjęciem.
– Robiąc ten film zadbaliśmy o to, by była w nim wartka akcja. Zależało nam na tym właśnie ze względu na młodych ludzi. Chodziło nam o to, by ten film dało się oglądać. I zdaje się, że reakcja młodej widowni potwierdza założenia konstrukcyjne tego filmu. Streszczę to tak, kiedy film się kończy, jest cisza, a potem oklaski. I chyba ta cisza świadczy o tym, że chcieliby jeszcze. Nie ma przesytu, znudzenia. Młoda widownia reagowała oklaskami, a jak wiemy, do tego nie da jej się zmusić – zaznacza. Zbigniew Kowalski ma nadzieję, że festiwal, który kreuje opinie, pomoże w rozpowszechnianiu „Zomozy”.
XXVIII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” 2023 odbędzie się w dniach 19-22 kwietnia we Wrześni. Ma charakter konkursu najlepszych polskich filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej oraz kina oryginalnego i artystycznego, w których dominuje świat prostych, uniwersalnych wartości, subtelność i estetyka narracji. Często nazywany jest również festiwalem kina peryferyjnego i outsiderów. Celem festiwalu jest popularyzacja polskiej sztuki filmowej oraz zaakcentowanie roli filmu w życiu społecznym.
Patronem duchowym festiwalu jest „Jańcio Wodnik”, filozof i uzdrowiciel, bohater filmu Jana Jakuba Kolskiego. Postać ta, stała się pierwowzorem statuetki autorstwa Stanisława Sztamblewskiego z Kraśnicy, przyznawanej twórcom najlepszych filmów.
Podczas „Prowincjonaliów” przyznawane są także Nagrody Honorowe. W tym roku trafi do Anny Dymnej. W poprzednich latach jej laureatami byli artyści związani z ziemią świętokrzyską, m.in. Andrzej Barański (1997), Wiesław Gołas (2006), Krzysztof Kowalewski (2018).