Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach, jako pierwsza instytucja w Polsce, otrzymał prestiżową nagrodę CIMIC Award of Excellence za współpracę cywilno-wojskową. Wyróżnienie przyznawane jest od 2017 r. Gala wręczenia nagrody odbyła się we wtorek w Kielcach.
Jak podkreśla wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, to ważny dzień i prestiżowe wyróżnienie nie tylko dla naszego regionu, ale dla całej Polski.
– Współpraca cywilno-wojskowa na terenie naszego województwa przebiega modelowo i wzorowo. Tak naprawdę jednak, nasze województwo jest tylko symbolem, ponieważ to wyróżnienie dla Polski jako kraju, który doskonale realizuje swoje powinności w zakresie zapewniania bezpieczeństwa. Nasz kraj umie współpracować nie tylko wewnątrz struktur wewnętrznych, ale także realizuje te działania z powiedzeniem w ramach sojuszu NATO. Nasza współpraca między wojskiem, a cywilną sferą oddziaływania, łącznie z państwowymi organami układa się wręcz modelowo. W naszym przypadku to m.in. doskonała współpraca z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, czy z Wojskami Obrony Terytorialnej. Jednym z wyznaczników były np. wspólne działania w czasie pandemii. Zdaliśmy w tym trudnym czasie egzamin nie tylko jak województwo, ale jako kraj – podkreśla wojewoda świętokrzyski.
Zbigniew Koniusz zwraca uwagę, że każdego roku kapituła przyznaje tę nagrodę tylko jednemu państwu, co jest kolejnym powodem do zadowolenia.
Nagrodę dla Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego wręczył dyrektor Centrum Doskonalenia CIMIC w Hadze pułkownik Andreas Eckel, który stwierdził, że współpraca cywilno-wojskowa to niezwykle ważny filar wszystkich działań NATO.
– Bezpieczeństwo nie jest tylko i wyłącznie domeną wojskową, jego zabezpieczenie wymaga pracy ręka w rękę zarówno współpracy militarnej oraz służby cywilnej, jest to niezwykle istotne. Polska jest jednym ze sponsorów centrum w Hadze, które przyznaje tę nagrodę. Województwo świętokrzyskie to książkowy przykład silnego i dobrze ukierunkowanego partnerstwa cywilno-wojskowego. Dlatego zdecydowaliśmy się nagrodzić ten właśnie region. Wierzymy, że ta współpraca będzie się dobrze układać także w przyszłości – mówił.
Płk Andreas Eckel podkreślił również znacznie wsparcia jakie Polska, a także województwo świętokrzyskie, udziela Ukrainie zarówno pod względem militarnym, humanitarnym i społecznym.
Poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości, podkreśla, że przyznanie nagrody dla województwa świętokrzyskiego jest powodem do dumy, dla wszystkich mieszkańców.
– To pierwsze tego typu wyróżnienie dla Polski. Jest dowodem, iż zostaliśmy dostrzeżeni w Hadze. Pragnę pogratulować, panu wojewodzie, co czynię w imieniu polskiej delegacji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. To wyróżnienie Sojuszu jest wielkim prestiżem dla całego naszego regionu. Województwo świętokrzyskie staje się wzorem do naśladowania dla innych urzędów, pod względem współpracy cywilno-wojskowej. To niezwykle ważne, aby ta współpraca przebiegała skutecznie i pomyślnie, zwłaszcza w momencie kiedy jesteśmy zagrożeni na skutek trwającej za nasza wschodnią granicą wojny – dodaje.
Senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej komisji Oborny Narodowej, ocenia, że nagroda CIMIC Award of Excellence, to niezwykle prestiżowe wyróżnienie.
– To pokazuje, że województwo świętokrzyskie zostało dostrzeżone przez międzynarodową organizację, wchodzącą w struktury NATO. Urząd Wojewódzki skutecznie współpracuje nie tylko z wojskiem, ale także organizacjami pozarządowymi przy koordynacji i niesieniu pomocy. Ważnym aspektem w tym działaniu jest także obecność w Kielcach Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Jest to dowód na to, że trudny czas ostatnich trzech lat w naszym regionie został dobrze przepracowany przez struktury wojskowe, jak również administrację rządową urzędu wojewódzkiego i wszystkie samorządy naszego województwa. Gratuluję zarówno panu wojewodzie jak również wszystkim pracownikom urzędu – podkreśla.
Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w ostatnich latach potwierdził, że jest otwarty na pomoc i współpracę nie tylko dla uchodźców, ale także jednostek wojskowych w zakresie obronności.
– To wszystko plasuje nasz urząd wojewódzki w gronie liderów jako tę jednostkę, która doskonale realizuje tego typu zadania. Według mnie na szczególne uznanie zasługują przedsięwzięcia związane z przedsięwzięciami humanitarnymi i przeciwdziałaniu sytuacją kryzysowym – ocenia.
Współpraca administracji cywilnej z wojskiem w naszym regionie jest modelowa – powiedział poseł Andrzej Kryj z Prawa i Sprawiedliwości.
– Ta nagroda jest wyrazem uznania dla wszystkich, którzy sprawy obronności mają w zakresie swoich obowiązków. Cieszę się, że wśród tych instytucji znalazła się polska, świętokrzyska instytucja – dodaje.
Pułkownik Adam Włoczewski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach ocenia, że bez skutecznej współpracy cywilno-wojskowej nie jest możliwe skuteczne przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym.
– Jako jednostka stacjonująca w województwie świętokrzyskim cały czas współpracujemy urzędem wojewódzkim. Często realizujemy zadania, których nie są w stanie zrealizować inne służby. Tego typu sytuacje to m.in. powodzie, pandemia COVID-19, czy pomoc Ukraińcom. Jako żołnierze jesteśmy gotowi wspomagać w działaniach cywili – mówi.
Dotychczasowymi laureatami nagrody CIMIC Award of Excellence byli między innymi była Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar – Kitarovic, były Minister Handlu Zagranicznego i Współpracy Rozwojowej Holandii Jan Pronk. Nagrodę CIMIC w kategorii instytucjonalnej otrzymały dotychczas między innymi miasto Nienburg w Niemczech czy miasto Motta di Livenza we Włoszech.