Trzy złote pióra wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza i trzy razy po 5 tys. zł od prezesa Polskiego Radia Kielce czekają na autorów najlepszych opowiadań. Przed nami czwarta edycja konkursu literackiego „Tak widzę świat, tak go czuję”. W tym roku motyw przewodni brzmi „#dobresłowa”.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz przypominał, że dwie pierwsze odsłony konkursu nawiązywały do doświadczeń związanych z pandemią COVID-19, a ubiegłoroczna dotykała przeżyć wywołanych przez konflikt zbrojny w Ukrainie. Dodaje, że ta edycja będzie się od nich różniła.
– Liczymy na zupełnie inną treść. Dzisiejszy świat jest trudną rzeczywistością. Spełniły się chińskie życzenia: obyś żył w ciekawych czasach. Żyjemy w tych ciekawych czasach, ale płacimy za to wysoką cenę. Tą ceną jest także pauperyzacja języka i wielu aspektów naszego życia. Te dobre słowa, do których zapraszam państwa, to tak naprawdę dobre emocje, dobre przeżycia, dobre sugestie, coś dobrego, co możemy innym zaproponować, by przelali to na papier w nadziei, że stanie się to udziałem szerszej liczby osób – powiedział.
Wojewoda Zbigniew Koniusz zaznaczył, że talentów literackich nie brakuje.
– Mając doświadczenie trzech edycji, wiem jedno: mamy wiele osób, które piszą ładnie, pięknie, wybitnie. Jury to potwierdzi, że jest to twardy orzech do zgryzienia, aby wyłonić laureata, ale cieszy, że z każdym rokiem przybywa nam chętnych do podzielenia się swoimi emocjami na różne tematy. Mam nadzieję, że ten rok również będzie takim rokiem, także serdecznie zapraszam do pisania – zachęcił.
Prezes Radia Kielce Janusz Knap podkreślił, że współcześnie dobre słowa są nam potrzebne jak powietrze.
– W dobie wszechobecnego hejtu, niedobrych słów, dobre słowa będą przeciwwagą dla tego zjawiska. Jury życzę, żeby miało jak najwięcej pracy, żebyśmy dostali jak najwięcej dobrej literatury, a wszystkim uczestnikom naszego konkursu życzę, żeby poszli w ślady naszych wspaniałych świętokrzyskich literatów – zaznaczył.
W tym roku zasady konkursu uległy zmianie. Zamiast jednej, są trzy kategorie wiekowe: szkoła podstawowa, szkoła średnia i kategoria open – dla pozostałych uczestników, w różnym wieku. W każdej z nich zostanie wyłoniony zwycięzca, który otrzyma złote pióro i 5 tys. zł. Konkurs ma charakter ogólnokrajowy.
W jury ponownie zasiądzie m.in. prof. Anna Wzorek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zaapelowała, by uczestnicy przestrzegali zapisów regulaminu:
– Prace będziemy oceniać pod względem formalnym, czy spełniają warunki regulaminowe i pod względem gatunkowym, ponieważ oczekujemy na opowiadania. Moje ubiegłoroczne doświadczenie pokazało, że napływały też teksty eseistyczne, kartki z pamiętnika czy dziennika, co wyklucza pracę. W ocenie jury ważny jest też artyzm pracy, zatem kreacja postaci, kształtowanie narracji, sposób włączenia wypowiedzi bohaterów w tok narracji, no i oczywiście obrazowość języka, niech ten język oddziałuje na naszą wyobraźnię – mówiła.
W komisji konkursowej po raz pierwszy zasiada Anna Zielińska-Brudek, prezes okręgu kieleckiego Związku Literatów Polskich.
– Pisanie to jest forma, sposób utrwalania rzeczywistości. To najpiękniejszy przywilej, jaki może spotkać wybrańców. Konkurs ma docierać przede wszystkim do wrażliwości. Dlatego prosimy, utrwalajcie świat prawdziwy, a największą nagrodą dla piszących jest to, że jest odbiorca tej twórczości – zauważyła.
Konkurs rozpoczął się 22 marca. Prace można przesyłać do 30 kwietnia na adres: konkurs@kielce.uw.gov.pl.