Gotyk bez Boga? – pod takim hasłem odbędzie się w czwartek, 23 marca, w Muzeum Diecezjalnym kolejne spotkanie w ramach Akademii Wiara-Kultura-Nauka.
Według niektórych XIX-wieczna sztuka neogotycka była jedynie pozbawionym pierwotnego, duchowego i teologicznego sensu sentymentalnym naśladownictwem średniowiecznej estetyki.
Wgłębienie się jednak w źródła z epoki pozwala na postawienie przeciwnej tezy. XIX wiek jawi się bowiem jako ten, którego ambicją było przeprowadzenie dzieła odnowy sztuki chrześcijańskiej, polegającego na oczyszczeniu jej z uznawanych za niegodne naleciałości.
Stulecie, które z jednej strony kojarzyć można z rozwojem światopoglądu materialistycznego i filozoficzną działalnością takich postaci jak Karol Marks czy Ludwig Feuerbach, okazuje się być również czasem zagłębiania się w chrześcijańską ikonografię i symbolikę.
O tym, jak głęboko osadzona w chrześcijaństwie była architektura neogotycka opowie 23 marca, o godzinie 17.00. w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach prof. Wojciech Bałus – historyk sztuki związany z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący Komitetu Nauk o Sztuce PAN, autor m.in. książki „Gotyk bez Boga? W kręgu znaczeń symbolicznych architektury sakralnej XIX wieku”.
Po spotkaniu tradycyjnie odbędzie się dyskusja z publicznością. Wstęp wolny.