Urolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze wykonują coraz więcej zabiegów usunięcia guza prostaty, z wykorzystaniem nowoczesnego robota chirurgicznego. Lecznica kupiła urządzenie w lipcu 2022 roku. Od tego czasu specjaliści wykonali już 80 zabiegów.
Tomasz Suchojad, kierownik Oddziału VII Urologicznego w szpitalu w Czerwonej Górze informuje, że wzrost liczby przeprowadzanych operacji jest też związany ze zwiększoną zapadalnością na raka prostaty.
– Obserwujemy jeszcze pewne zaniedbania pocovidowe i to, że u części pacjentów nieco zaniedbano profilaktykę. W tej chwili panowie ponoszą tego konsekwencje. To jest przyczyną tak dużej liczby mężczyzn z rakiem prostaty – mówi specjalista.
Jak podkreśla dr Tomasz Suchojad, robot daje lekarzom znakomity wgląd w pole operacyjne i zapewnia precyzję ruchów nieosiągalną dla człowieka. Tym samym umożliwia dokładne i sprawne wydobycie obszaru objętego zmianami nowotworowymi z tkanek i narządów wewnętrznych z minimalnym ryzykiem uszkodzenia sąsiadujących tkanek i narządów.
– Włączenie do naszych działań robota chirurgicznego pozwala na wykonywanie tych zabiegów z większą precyzją, co w konsekwencji przyczynia się do lepszych efektów leczenia. To jest naszym priorytetem i to jest główny powód, dla którego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie na salę operacyjną robota chirurgicznego – dodał Tomasz Suchojad.
Hospitalizacja po takim zabiegu trwa do trzech dni. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze, to jedyna placówka w regionie, która wykonuje takie zabiegi z użyciem robota chirurgicznego, podkreśla Youssef Sleiman, dyrektor szpitala.
– Zależy nam na tym, żeby jakość usług świadczonych w naszym szpitalu stale rosła. Możemy to osiągnąć jedynie poprzez zwiększanie kwalifikacji personelu oraz inwestowanie w najnowocześniejsze metody leczenia i diagnostyki. Zadowolenie pacjentów, których operowaliśmy z pomocą robota chirurgicznego oraz ogromne zainteresowanie tymi zabiegami, świadczy o tym, że decyzja o jego zakupie była bardzo trafiona – dodał Youssef Sleiman.
Aby zostać zakwalifikowanym do zabiegu, pacjent powinien zgłosić się do przyszpitalnej poradni urologicznej z kompletną dokumentacją. Zostanie przyjęty i zbadany przez lekarza, który podejmie najwłaściwszą dla danej osoby decyzję terapeutyczną
Codzienna oferta Oddziału VII Urologicznego w szpitalu w Czerwonej Górze wzbogaciła się także o małoinwazyjne zabiegi, które są przeznaczone dla chorych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego i stanowi alternatywę dla zabiegu elektroresekcji prostaty. Zabieg polega na laserowym wyłuszczeniu gruczolaka prostaty przez cewkę moczową.