Wiesław Myśliwski, pochodzący ze świętokrzyskiej ziemi pisarz, dwukrotny laureat nagrody literackiej Nike, obchodzi dziś (sobota, 25 marca) 91. urodziny.
Wiesław Myśliwski urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach pod Sandomierzem. To prozaik, dramaturg, ale i redaktor. Dwa razy był laureatem literackiej Nagrody Nike – za „Widnokrąg” oraz za „Traktat o łuskaniu fasoli”. Doctor honoris causa wielu uczelni, w tym również, od 2007 roku, kieleckiego uniwersytetu. Jego proza cieszy się dużym zainteresowaniem w Polsce, ale jest ceniona także za granicą. Książki Myśliwskiego zostały przetłumaczone na ponad 20 języków.
W jednym z wywiadów, jakich udzielił w Radiu Kielce, pisarz tak tłumaczył źródło popularności swojej prozy:
– Ja piszę konkretami, nie ogólnikami. W gruncie rzeczy bohaterami moich książek są ludzie prości, a nie jacyś wyjątkowi, nie żadni celebryci. Tylko zwyczajni ludzie, którzy przeżywają bardzo często nienadzwyczajne swoje losy – wyjaśnił.
W ubiegłym roku, z okazji 90. urodzin Wiesława Myśliwskiego ukazała się książka „W środku jesteśmy baśnią”. Znalazły się w niej zarówno teksty publicznych wystąpień pisarza – w tym najsławniejszy esej „Kres kultury chłopskiej” – jak i wybrane przez autora wywiady.
Redakcją publikacji zajął się Wojciech Bonowicz, który przyznał, że żałuje, iż nie udało mu się zrobić wywiadu-rzeki z pisarzem.
– Ja bym bardzo tęsknił za takim wywiadem, nawet jeśli bym go nie robił, to chętnie bym go przeczytał. Natomiast jestem niesamowicie szczęśliwy z powodu tej książki, która powstała. Wiem też, że sam bohater, a właściwie autor też jest szczęśliwy. Książka spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem wśród czytelników i widać wyraźnie, że była taka potrzeba wśród czytelniczek i czytelników, żeby się więcej o tym pisarzu dowiedzieć, i też, to ważny aspekt tej książki, zrozumieć jego filozofię pisarską. Bo książki Myśliwskiego są pisane w szczególny sposób. Z jednej strony właściwie nie stanowią jakiejś szczególnej bariery dla czytających, w języku nie ma jakichś niezwykłych utrudnień, jakichś zabiegów formalnych, które by komplikowały przekaz, ale z drugiej strony są to książki, które mają specyficzną kompozycję, specyficzny sposób prowadzenia narracji – to nie jest narracja linearna, tylko taka, która kołuje, meandruje, więc dla czytających to jest pewne wyzwanie – zauważył.
Jubilatowi życzymy jak najwięcej zdrowia!