Wirusa ptasiej grypy wykryto u padłych łabędzi w Cieklińsku, w gminie Ruda Maleniecka, w powiecie koneckim. W związku z tym Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Końskich monitoruje zbiorniki wodne i hodowle drobiu. Badania przeprowadzono w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach.
Agata Hucał, powiatowy lekarz weterynarii w Końskich, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, wydał rozporządzenie o wyznaczeniu strefy zakażenia na terenie powiatu koneckiego, które adresowane jest do hodowców drobiu. Równolegle sprawdzane są kolejne zbiorniki i gospodarstwa powiatu koneckiego.
– Na bieżąco monitorujemy sytuację, przeprowadzamy kontrole w gospodarstwach hodujących drób, sprawdzamy zbiorniki wodne – dodaje.
Jednocześnie lekarka zaleca ostrożność podczas spacerów na łonie natury i unikanie kontaktu z dzikim ptactwem na terenach objętych strefą zakażenia.
Agata Hucał zwraca uwagę, że obecnie ptasia grypa nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Jednak kolejne mutacje tego wirusa mogą okazać się niebezpieczne również dla ssaków, w tym ludzi.
– Wirus ptasiej grypy ciągle mutuje. Dzisiejsze doniesienia z Hanoweru mówią, że coraz więcej dzikich ssaków zakaża się tym wirusem, co w przyszłości może stwarzać zagrożenie również dla ludzi – zaznacza.
Strefą zakażenia objęto miejscowości: Cieklińsko, Ruda Maleniecka, Młotkowice, Wyszyna Machorowska, Wyszyna Rudzka, Machory, Kołoniec, Tama oraz Jacentów, w gminie Radoszyce.
Hodowcy drobiu mają nakaz karmienia zwierząt w pomieszczeniach zamkniętych i dezynfekcję ubrań przed wejściem do kurnika.