Czekoladowe baranki mogą nabywać wierni w parafiach diecezji kieleckiej, w ramach corocznej wielkopostnej akcji. Symbol baranka wielkanocnego wpisuje się w życie i w sens przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego, które są najważniejszymi w kościele katolickim.
Barankiem Jan Chrzciciel nazywał Chrystusa, który umarł za nasze grzechy, przypomina ks. Paweł Samiczak z parafii pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej w Kielcach.
– Chrystus oddaje swoje życie, abyśmy mogli być zbawieni. W całej historii zbawienia baranek jest symbolem przejścia ze śmierci do życia, dlatego właśnie jest związany ze świętami Wielkanocnymi – wyjaśnia.
Jak podkreśla duchowny, dzięki akcji Caritas symbolika baranka zyskuje nowy, dodatkowy sens.
– Dzięki sprzedaży baranków, które są umieszczane potem w wielkanocnych koszyczkach możliwe będzie m.in. wsparcie organizacji kolonii dla dzieci z rodzin wielodzietnych i ubogich – dodaje.
Dochód ze sprzedaży baranków zostanie także przeznaczony na działalność świetlic środowiskowych oraz organizacje zajęć profilaktycznych.
Baranek nie ma określonej ceny. Natomiast przyjęło się, że powinno to być tyle, ile wynosi koszt obiadu dla jednego dziecka.
W tym roku kielecka Caritas przygotowała 28 tys. Baranków.