Pochodzący ze Świętokrzyskiego muzyk Włodek Pawlik, znalazł się w gronie 20 wybitnych twórców i artystów teatralnych, którzy w poniedziałek, 27 marca, zostali odznaczeni Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.
Urodzony w Kielcach artysta otrzymał Złoty Medal. To kolejne, znaczące wyróżnienie w jego dorobku, obok m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce (Francja 1984),czy II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest również laureatem jedynej w historii nagrody Grammy dla polskiego jazzu.
Jak mówi, otrzymuje nagrody w różnych miejscach, bo występuje na różnych scenach.
– Tam, gdzie rzucają mnie losy, gdzie chętnie mnie zapraszają, bym z nimi się podzielił swoją twórczością, tam bywam. Ostatnio była i Australia i Japonia. Takie jest życie muzyka, zwłaszcza w kontekście tego, że trzeba szanować swoją publiczność, słuchaczy, bo oni są najważniejsi – podkreśla.
Włodek Pawlik zapowiadał, że po odbiór nagrody uda się z przyjaciółką Mary Skinner, która napisała piosenki do musicalu „Irena”. On skomponował muzykę do tego przedstawienia, które premierę miało 27 sierpnia 2022 roku, w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Artysta przyznaje, że twórcy są dumni z tego spektaklu.
– Taka amerykańsko-polska produkcja o historii życia bohaterki czasów wojny, Ireny Sendlerowej, która uratowała z warszawskiego getta ponad 2 tys. żydowskich dzieci – wyjaśnia.
Musical wszedł do repertuaru poznańskiej sceny muzycznej, natomiast w miniony weekend miał premierę w Teatrze Polskim w Warszawie. Jak mówi Włodek Pawlik, bardzo mu zależało, by „Irena” została pokazana właśnie w stolicy.
– Skoro historia Ireny Sendlerowej to jest historia o Irenie z Warszawy, w Warszawie – to pomyśleliśmy o tym, żeby ten dramat muzyczny przedstawić w stolicy. Dzięki dyrektorowi Teatru Polskiego, Andrzejowi Sewerynowi, który użyczył nam sceny na dwa dni, zespół gościnnie przyjechał. To były trzy przedstawienia Teatru Muzycznego w Poznaniu i wszystkie zakończyły się wielkim sukcesem, bo wszystkie bilety zostały wykupione. Było ponad 2 tys. słuchaczy – podkreśla.
Artysta wspomina, że nie brakowało wzruszających chwil, bo na widowni znalazły się też osoby uratowane przez Irenę Sendlerową. Jedną z nich była Elżbieta Ficowska, która po zakończeniu spektaklu wyszła na scenę i opowiedziała swoją historię.
– Została uratowana kiedy miała sześć miesięcy Została schowana w pakunku, wrzucona na ciężarówkę i cudem udało się ją przewieźć na stronę aryjską. W środku tej paczki był napis: Elżunia i rok urodzenia. M.in. o tym, kiedy dokładnie się urodziła, dowiedziała się 18 lat później – mówi.
W nocie o Włodku Pawliku, przygotowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego czytamy:
„Kompozytor, pianista jazzowy, lider zespołu Włodek Pawlik Trio. Jest laureatem nagrody Grammy 2014 za płytę „Night In Calisia” – jedynej w historii nagrody Grammy dla polskiego jazzu.
Cechą charakterystyczną twórczości Włodzimierza Pawlika jest wyjątkowa łatwość i naturalność, z jaką porusza się w swoich aranżacjach, posługując się różnorodnymi technikami w komponowaniu muzyki. Artysta uznawany jest przez krytyków za mistrza muzycznego collage’u. W swoim dorobku twórczym ma 30 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej, teatralnej, kompozycji orkiestrowych oraz muzyki do baletu i opery, kantata, dwa koncerty fortepianowe, jak również utwory wokalne.”
Uroczystość wręczenie odznaczeń z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru odbyła się w poniedziałek, 27 marca, w Teatrze Stanisławowskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie.
Obok Włodka Pawlika, Złote Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymały też aktorki: Małgorzata Kożuchowska i Sławomira Łozińska, reżyserzy: Piotr Tomaszuk i Jan Szurmiej oraz scenograf Jerzy Kalina.