– Brak głosu radnych PSL w obronie dobrego imienia świętego Jana Pawła II, to kompromitująca sytuacja – stwierdził poseł Mariusz Gosek. W ten sposób prezes świętokrzyskich struktur Solidarnej Polski, odniósł się do przebiegu poniedziałkowej sesji sejmiku województwa świętokrzyskiego.
Mariusz Gosek przypomniał, że w Sejmie przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego, poparli podobny projekt.
– Tego samego oczekiwaliśmy od radnych PSL w sejmiku województwa świętokrzyskiego. Niestety stało się inaczej, nie można się na to godzić. Mam nadzieję, że były marszałek, obecnie europoseł Adam Jarubas, stojący na czele regionalnych struktur Ludowców odbędzie rozmowę z radnymi i uda się wypracować konsensus w sprawie tej uchwały i ostatecznie zostanie przyjęta – dodaje.
Mariusz Gosek ocenia, że mimo iż świętość Jana Pawła II jest nie do zakwestionowania, to należy stawać w obronie najwybitniejszego Polaka.
– Nie jest prawdą, to że tego typu uchwały nie powinny być podejmowane, że jest w nich jakiś czynnik polityczny. Tego typu inicjatywy powinny być podejmowane przez całą klasę polityczną przez aklamację. Dziś jak nigdy widzimy, jak burzone są wartości. Rację miał kardynał Stefan Wyszyński, który mówił, że jeśli przyjdą zniszczyć naród to zaczną od kościoła – podkreślił.
Zdaniem radnego sejmiku Artura Konarskiego z Solidarnej Polski, szkalowanie dobrego imienia świętego Jana Pawła II jest skandaliczne.
– Papież Polak, był naszym autorytetem i drogowskazem. Jest mi bardzo przykro, że nasi koledzy, radni z PSL nie zachowali się tak jak przedstawiciele tego ugrupowania w parlamencie. Jako przedstawiciele polskiej wsi nie pozwalamy na szarganie dobrego imienia Jana Pawła II- dodaje.
Tymczasem na antenie Radia Kielce, europoseł Ludowców podkreślił, że decyzje dotyczące światopoglądu nigdy nie były w jego ugrupowaniu objęte dyscypliną partyjną. Jak mówił, posłowie PSL zabrali w tej sprawie głos, popierając podobną uchwałę w Sejmie. Adam Jarubas powiedział, że radni sejmiku uznali, że świętość i dorobek Jana Pawła II nie potrzebuje potwierdzania w postaci uchwał samorządowych.