Cyberprzemoc, pornografia i hazard to tylko kilka przykładów zagrożeń czyhających na młodzież w Internecie. Dziś (wtorek, 28 marca) w Wojewódzkim Domu Kultury odbyła się konferencja, podczas której nauczyciele i dyrektorzy szkół mogli dowiedzieć się o tym, jak chronić uczniów przed szkodliwymi treściami w sieci.
Swoimi doświadczeniami na temat internetowych zagrożeń dzielił się między innymi Łukasz Niewczas, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach i terapeuta uzależnień.
– Samo niechodzenie do szkoły, bo się wstydzę kolegów, koleżanek, którzy hejtowali mnie dzień wcześniej w sieci jest problemem, ale gorzej jeżeli aktywność wirtualna kończy się koniecznością leczenia farmakologicznego, psychoterapią, wyłączeniem z życia społecznego – mówił Łukasz Niewczas.
Głównym organizatorem konferencji było Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Kierujący urzędem Kazimierz Mądzik podkreślał, że nie chodzi o obwinianie Internetu za problemy młodzieży, tylko o to, by uczniowie wiedzieli, jak bezpiecznie się poruszać w sieci.
Współorganizatorem wydarzenia było Centrum Edukacji Medialnej Radia Kielce. Paulina Prędotka, dyrektor CEM poinformowała, że problem internetowych niebezpieczeństw narasta.
– Coraz młodsze osoby zaczynają korzystać z sieci, a to wiąże się z wieloma zagrożeniami, na które chcemy zwracać uwagę także poprzez cyklicznie organizowane wydarzenia. Cyberbullying, hejt, dezinformacja – z tym stykają się młode wrażliwe umysły, które często nie są w stanie odróżnić informacji prawdziwych od fałszywych – mówiła Paulina Prędotka.
Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski i inicjator akcji „Świętokrzyskie nie hejtuje” stwierdził, że każde działanie w celu ochrony młodych ludzi przed zagrożeniami płynącymi z sieci jest wartościowe.
– Nauczyciele powinni być dobrze przygotowani do profilaktyki sieciowych zagrożeń. Taka konferencja na pewno w tym pomoże – uważa Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości.
Problem zagrożeń związanych z Internetem narasta. Według niedawnego badania Nastolatki 3.0. prowadzonego przez NASK Państwowy Instytut Badawczy, młodzi ludzie spędzają średnio w sieci prawie pięć godzin dziennie. W dni wolne ten czas wydłuża się do ponad sześciu godzin. Już samo tak długie wpatrywanie się w ekran ma negatywny wpływ na zdrowie. Uczniowie coraz częściej skarżą się na bóle głowy, mają też problemy z zasypianiem.