– Rewolucja cyfrowa wpływa na suwerenność wszystkich krajów. Rewolucja cyfrowa powoduje, że kultury tracą swoją spójność – mówił w Kielcach profesor Andrzej Zybertowicz, w trakcie wtorkowego (28 marca) spotkania Świętokrzyskiej Akademii Samorządowej. Doradca prezydenta Andrzeja Dudy, profesor nauk społecznych, zaprezentował wykład „Suwerenność RP a rewolucja cyfrowa”.
Andrzej Zybertowicz na wstępie swojego wykładu zaznaczył, że jest on przedstawiany z jego prywatnego punktu widzenia, jako analityka i socjologa, i nie wyraża oficjalnego stanowiska żadnej instytucji publicznej, z którą jest związany.
Naukowiec podkreślił, że rewolucja cyfrowa to zjawisko niezwykle złożone, które przynosi wiele korzyści, jednak – w jego ocenie – przeważają negatywne konsekwencje.
– Rewolucja cyfrowa odwraca proces postępu, który następował przez tysiąclecia. Gdyby ująć postęp jako osłabienie złych ludzkich cech, a wzmocnienie dobrych, takich jak skłonność do współpracy, poczucie solidarności czy też współczucie dla potrzebujących, to rewolucja cyfrowa, indywidualizując ludzi, wzmacnia złe egoistyczne tendencje, a osłabia pro wspólnotowe skłonności – stwierdził.
Profesor Andrzej Zybertowicz podkreślił, że w świecie wszechobecnych nowych technologii jedynym rozwiązaniem jest traktowanie wszelkich innowacji i nowinek z dużą rezerwą.
– Powinniśmy korzystać z nich wszędzie tam, gdzie służą zwiększaniu dobrostanu społecznego. Natomiast odfiltrowywać te innowacje i nowe technologie, które antagonizują ludzi. Niestety media społecznościowe, nie tylko w odniesieniu do Polski, przyniosły polaryzację i skłócenie, a nie porozumienie – ocenił naukowiec.
Socjolog stwierdził, że rewolucja cyfrowa wpływa na wyobraźnię młodego pokolenia, przyczyniając się do atomizacji i rozrywania tkanki społecznej.
Jak podkreślił poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości, z którego inicjatywy powstała akademia – temat cyberprzestrzeni, poruszany na spotkaniu z profesorem jest bardzo aktualny.
– Świat cyfrowy zdominował nasze życie i jestem przekonany, że dzisiejszy wykład przyczyni się do tego, abyśmy mieli właściwe spojrzenie na to zagadnienie, i umieli korzystać z dobrodziejstw, które ze sobą niesie ten świat, pamiętając jednocześnie o zagrożeniach – wyjaśnił.
– Świętokrzyska Akademia Samorządowa, to niezwykłe przedsięwzięcie, które pozwala na spotkania z osobami cenionymi w sferze polityki, czy też nauki, posiadającymi bogaty dorobek intelektualny – stwierdził senator Krzysztof Słoń. Dodał, że taką osobą jest prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.
– To doskonały znawca polityki III Rzeczypospolitej, tego wszystkiego co w naszym życiu społeczno-politycznym dzieje się na bieżąco. Swoje poglądy formułuje w oparciu o ogromne doświadczenie i wiedzę, którą dysponuje – zaznaczył senator.
– To ważne, że spotkania w ramach Świętokrzyskiej Akademii Samorządowej są otwarte dla wszystkich chętnych – zauważył Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.
– Prof. Zybertowicz mówił o zagrożeniach płynących z cyberprzestrzeni, co wspaniale nawiązuje do rozpoczętej dziś przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty kampanii na ten sam temat, skierowanej do młodzieży – dodał wojewoda.
Poseł Marek Kwitek podkreślił, że profesor Andrzej Zybertowicz jest cenionym intelektualistą, który trafnie przewiduje zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozwój nowych technologii.
– We współczesnym świecie człowiek staje się coraz bardziej uzależniony od Internetu i mediów. Państwo, chcąc chronić swój potencjał i dorobek, ma swoje granice. Natomiast w przestrzeni cybernetycznej niezwykle trudno je wytyczać. Widać to zwłaszcza w kontekście wojny za naszą wschodnią granicą. Wiemy, że wojna nie toczy się tylko na terenie Ukrainy, ale toczy się także w przestrzeni medialnej, gdzie rosyjska propaganda stara się budować swoje wpływy. Na zagrożenia związane z rewolucją cyfrową narażone jest przede wszystkim młode pokolenie – ocenił poseł.
W spotkaniu wziął udział także marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Jego zdaniem – postęp technologiczny powinien służyć przede wszystkim dobrym celom i rozwijaniu społeczeństw, pozwalając im żyć bardziej dostatnie.
– Nowe technologie są wszechobecne także w życiu samorządowym. Wraz z ich rozwojem wzrasta też konieczność ochrony przed różnego rodzaju przestępcami działającymi tylko i wyłącznie w sferze wirtualnej – dodał marszałek.
Wicewojewoda Rafał Nowak podkreślił, że postęp technologiczny, w tym także rewolucja cyfrowa, niesie wiele korzyści jak również i zagrożeń, których należy mieć świadomość.
– Wiele osób stara się wykorzystywać dobrodziejstwa nowych technologii w niecnych celach. Dlatego m.in. w naszej armii pojawiła się zupełnie nowa struktura dbająca o bezpieczeństwo przestrzeni cybernetycznej. Świat wirtualny i Internet stał się polem do rywalizacji między mocarstwami, które na tym polu chcą poszerzać swoje strefy wpływów – dodał wicewojewoda.