Ocena aktualnej sytuacji na froncie ukraińskim, a także wpływ wydania międzynarodowego nakazu aresztowania Wladimira Putina na eskalację konfliktu na linii Europa-Rosja, były tematami marcowego wydania Politycznego Studia Młodych Radia Kielce, audycji, w której przedstawiciele młodzieżówek partii politycznych z województwa świętokrzyskiego dyskutują o ważnych dla siebie sprawach.
Filip Jurkiewicz z Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości, stwierdził, że nie wszystkie pastwa europejskie zareagowały jednolicie na wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.
– Dla przykładu MSZ Austrii stwierdziło, że nakaz musi zostać wykonany, natomiast Węgry stwierdziły, że gdyby Władimir Putin, znalazł się na ich terytorium nie zostałby aresztowany, ponieważ nie byłoby to zgodne z węgierską konstytucją. Stanowisko Polski w tej sprawie jest oczywiste – dodaje.
– Nie uważam aby obecnie sytuacja na ukraińskim froncie była niestabilna ocenia Elian Osińscy z Młodzi Razem.
– W ostatnim czasie najważniejszym punktem walk był Bachmut tam faktycznie sytuacja nie była dobra. Istniało realne zagrożenie, że Rosjanie przejmą to miasto. Byłby to kolejny argument w walce propagandowej Putina, tak na szczęście się nie stało. Dziś nie powinniśmy mówić o tym, że sytuacja jest niestabilna, obecnie NATO nastawia się na pomaganie Ukrainie w długofalowym zakresie. Wszyscy mamy nadzieję, że dzięki pomocy Zachodu Ukraina odzyska wcześniej stracone terytoria – podkreśla.
Jakub Wójcik, ze Związku Młodzieży Wiejskiej, stwierdził, że Władimir Putin to zbrodniarz wojenny, który w natychmiastowym trybie powinien odpowiedzieć za swoje zbrodnie.
– Dziwi natomiast, że działania Trybunału w Hadze zostały podjęte dopiero. Międzynarodowy nakaz aresztowania obowiązuje w 123 państwach. W związku z tym społeczność międzynarodowa zdaje sobie sprawę, że Putin może ostrożnie dobierać miejsca swoich wizyt. Patrząc na aktualną sytuacje na froncie wschodnim możemy stwierdzić, że nie ma aktualnie możliwości aby Rosja znacząco posunęła się do przodu i mogła zająć Kijów – dodaje.
Bartosz Zaborski z Młodej Lewicy podkreślił, że od momentu wybuchu wojny na Ukrainie przywódca Rosji nie pojawił się w żadnym innym europejskim państwie poza Białorusią w związku z tym nakazy takie jak ten wydany przez trybunał w Hadze nie są obecnie potrzebne.
– Społeczność międzynarodowa zamiast tego powinna kontynuować wysyłanie broni na Ukrainę a także wspierać humanitarnie poprzez zapewnienie opieki uchodźcom. Według mnie sytuacja na froncie i działania militarne przez długi czas może być daleka od ideału. Z drugiej strony, rosyjska ofensywa, nie posuwa się znacząco do przodu – dodaje.
Oskar Mirecki, przedstawiciel Nowej Generacji, stwierdził, że międzynarodowy nakaz aresztowania Władimira Putina to kolejny element do tego aby cała społeczność międzynarodowa uznała przywódcę Rosji, za zbrodniarza wojennego
– Wojna jest nieprzewidywalna, dlatego trudno mówić o tym jak w kolejnych miesiącach będzie przedstawiać się sytuacja na froncie. Społeczność zachodu nie może zaprzestać regularnego wsparcia i dostaw uzbrojenia. Nie możemy pozwolić na to aby szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Rosji – ocenił.
Pełnoekranowa inwazja Rosji na Ukrainę trwa już niespełna 400 dni, trudno mówić o perspektywach na jej zakończenie ocenił – Jakub Zając – Polska 2050
– Jako młodzi ludzie myśleliśmy, że wojna jest czymś odległym i mało realnym. To co się dzieje za naszą wschodnią granicą uświadamia jednak, że Polska powinna rozbudowywać swój potencjał militarny, abyśmy byli państwem silnym. Międzynarodowy nakaz aresztowania wydany za Władimira Putina jest bardzo ważnym symbolem, który pokazuje, że nie tylko poszczególne państwa sprzeciwiają się tej brutalnej napaści, ale robi to także społeczność międzynarodowa- dodaje.
Igor Wołowiec z Federacji Młodych Socjaldemokratów, stwierdził, że sytuacja na froncie jest dynamiczna a Ukraina nie poddaje się i ciągle walczy o swoją niepodległość.
– Poza Ukrainą na jak najszybszym zakończeniu wojny zależy państwom Unii Europejskiej. Natomiast Stany Zjednoczone poza wolną Ukrainą dążą moim zdaniem także do jak najmocniejszego osłabienia potęgi Rosji, zarówno militarnej i gospodarczej. Według USA im wojna będzie trwała dłużej, tym lepiej ponieważ dzięki temu Rosja straci więcej swoich zasobów. To wszystko wskazuje na to, że wojna może potrwać jeszcze długo – dodaje.
Gospodarzem marcowego wydania Politycznego Studia Młodych byli przedstawiciele Młodej Polski. Następne wydanie programu odbędzie się 25 kwietnia gospodarzem audycji będą Młodzi dla Wolności.