Święta Rita – patronka spraw trudnych i beznadziejnych poszerzy grono świętych i błogosławionych parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Złotej. W przypadające święto Miłosierdzia Bożego, 16 kwietnia o godzinie 10, nastąpi uroczyste wprowadzenie relikwii mistyczki i stygmatyczki do tamtejszej świątyni.
Obrzędom przewodniczyć będzie ks. bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej.
– To od niego parafia otrzymała dar relikwii świętej – informuje ksiądz Grzegorz Kaliszewski – proboszcz parafii.
– Zostały przywiezione z Cascii we Włoszech, czyli z miejsca gdzie żyła św. Rita. Z miasta w którym przez jej wstawiennictwo dokonało się wiele cudów, uzdrowień. Święta urodziła żyła na przełomie XIV i XV wieku, ale w dzisiejszych czasach kult św. Rity jest wciąż aktualny. Jest patronką na nasze czasy, uczy nas prawdziwej i odpowiedzialnej miłości, przebaczenia – mówi.
Duchowny przypomina, że życie włoskiej zakonnicy nie było łatwe. Poślubiła człowieka, awanturnika który żył z dala od Ewangelii. Został zabity. Jego śmierć chcieli pomścić jego synowie, ale ona sama nie chciała odwetu. Usiłowała przekonać synów i modliła się za nich, aby odstąpili od zemsty i aby przebaczyli zabójcom ojca. Nie zdążyli go pomścić, zmarli na dżumę.
– Św. Rita wśród ludzi młodych, dorosłych, starszych jest tą świętą, która ma wielkie uznanie i przez, której wstawiennictwo każdy pragnie się modlić – dodaje proboszcz.
– Cieszę się, że w naszej wspólnocie parafialnej 16 kwietnia uroczyście zostaną wprowadzone relikwie św. Rity.
W czasie nabożeństw poświęcane są róże. Proboszcz dodaje, że zwyczaj ten wywodzi się z opowieści, która mówi, że przed śmiercią Rita poprosiła o przyniesienie róży ze swego ogrodu.
– Mimo trwającej wówczas zimy i mrozu siostra znalazła pod śniegiem piękną róże. Zerwała ją i przyniosła chorej Ricie. Możemy powiedzieć, że był to pierwszy taki cud, który dokonał się na oczach jeszcze żyjącej św. Rity – opowiada.
– Dlatego atrybutem świętej stały się róże, symbol nadziei – dodaje.
Wprowadzenie relikwii św. Rity do kościoła parafialnego, połączone będzie z obrzędem poświęcenia obecnie dokonanych prac remontowych w kościele i na plebanii.
Wspólnota parafialna posiada dodatkowo relikwie św. Jana Pawła II oraz św. siostry Faustyny Kowalskiej.